Tragiczny wynik polskich wyborców. Politycy mają powody do radości

Tragiczny wynik polskich wyborców. Politycy mają powody do radości

Słaba edukacja obywatelska jest w Polsce jednym z największych problemów, z jakimi boryka się nasze społeczeństwo. Przeprowadzone badania wykazały, że Polakom często brakuje wiedzy w najbardziej elementarnych kwestiach polityki. Cieszyć się z tego mogą oczywiście politycy.

Badania, których przeprowadzenia podjął się naukowiec z SWPS, Mikołaj Cześnik, pokazują ogromną ignorancję polityczną wśród Polaków. Aż 27,6% wyborców PiS nie jest w stanie wymienić wszystkich krajów, z którymi graniczy Polska. Podobne problemy ma 19,1% wyborców Kukiz'15, 17,6% ludzi popierających PO. "Najlepiej" wypadają wyborcy Nowoczesnej - 7,8% z nich nie zna sąsiadów Polski.

Jak mówi autor badań, nie to go jednak zaskoczyło najbardziej. Badani mieli też potężne problemy ze wskazaniem odpowiedniej liczby izb, jakie składają się na polski parlament.

 - Gdy zapytaliśmy, ile izb liczy parlament, w PiS prawidłowej odpowiedzi udzieliło 50,8%, w PO 64,6%, w Zjednoczonej Lewicy 77,6%, a w .Nowoczesnej 80%. Przy okazji okazało się, że niektórzy z respondentów mylili izby z pokojami i twierdzili, że na przykład w Sejmie jest 70 izb, bo to duży budynek - mówi Cześnik.

Jak wskazuje naukowiec, taki stan rzeczy sprzyja politykom. Ci nie muszą za bardzo starać się, by zjednać sobie masy polskich wyborców, którzy często wybierają na podstawie emocji czy dają się nabrać na propagandę. Brak podstawowej wiedzy z zakresu polityki pozwala też na łatwiejsze mydlenie oczu Polakom.

pt
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News