Tragiczne w skutkach dla rynku pracy miało być wprowadzenie przez rząd PiS flagowego programu Rodzina 500+. Według najnowszych statystyk dotyczących zatrudnienia, kobiety coraz chętniej rzucają pracę. Wolą utrzymywać się z pieniędzy pochodzących z rządowego programu.

Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności przeprowadzone przez GUS wykazało, że zmniejszył się udział kobiet na rynku pracy w Polsce. Polki coraz częściej mają bowiem opuszczać swoje stanowiska na rzecz „obowiązków rodzinnych związanych z prowadzeniem domu”.

Tym samym wzrosła liczba osób w przedziale wiekowym 25-44 lata, które nie pracują, choć bezrobocie, w swoim ogóle, spada. Co ciekawe, jedyną grupą, która podwyższyła tę statystykę, są kobiety. Tylko w ciągu 6 miesięcy – od marca do września – liczba niezatrudnionych kobiet wzrosła o 150 tysięcy.

Badacze tego zjawiska nie mają wątpliwości, co do jego przyczyn. Są zdania, że taki spadek liczby zatrudnionych kobiet, jest wynikiem działania rządowego programu Rodzina 500+.

 – Wszystko to układa się w logiczną całość: porzucanie pracy to efekt działania 500+ – wyjaśnia Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych.

Jej zdanie potwierdza Janusz Jankowiak, ekonomista Polskiej Rady Biznesu. Jak twierdzi Jankowiak, zmiany w zatrudnieniu są w sprzeczności z ogólnym trendem spadającego w Polsce bezrobocia.

 – Do tej pory mieliśmy informacje o pojedynczych przykładach. Teraz widać zmiany sprzeczne z ogólnym trendem rynkowym spadku bezrobocia i wzrostu zatrudnienia – mówi ekonomista.

źródło: rmf24.pl
pt

...

Zobacz również