emeryt-pixabay-1
fot. pixabay.com
Jan Odyniec - 16 Listopada 2017

Skończyły się WSZYSTKIE pieniądze na emerytury. System runął

Taka sytuacja w starzejących się społeczeństwach jest niestety oczywista wcześniej czy później. Im więcej ludzi starych i mniej rodzi się dzieci, tym prędzej ten problem nastąpi. Teraz nastąpiło i coraz więcej starych ludzi jest przerażonych, że niebawem zaczną przymierać głodem.

System się zawalił, w budżecie nie ma już więcej pieniędzy na emerytury. Tak wygląda sytuacja w Rosji. W kraju tym już od kilku lat mówiło się o coraz gorszym obrazie systemu emerytalnego, niestety nic dotąd nie zrobiono, by temu zapobiec. Teraz wreszcie się to stało. W Rosji, w której społeczeństwo już od wielu lat głównie się starzeje, a jej przyrost naturalny z każdym rokiem maleje, skończyły się pieniądze na emerytury.

Dramatyczna sytuacja

- Powiem otwarcie, tak jak jest. Nic już nie zostało. Już w 2016 roku państwo po raz pierwszy w historii naruszyło swoje zobowiązania wobec emerytów i nie przeprowadziło indeksacji ich świadczeń. Potem wypłacono jednorazowy zasiłek w wysokości 5 tys. rubli, ale to i tak nie pokryło strat, które ludzie realnie ponieśli. Teraz rząd planuje obniżenie emerytur - wyjaśnił były minister finansów Alieksiej Kudrin, obecnie pełniący obowiązki szefa Centrum Badań Strategicznych w Rosji. Sytuacja w Rosji jest naprawdę dramatyczna. Obecnie z budżetu państwa przeznacza się tam na świadczenia emerytalne ogromne pieniądze. To jednak jest niewystarczające z powodu rosnącej liczby emerytów. - Obecnie na wypłatę emerytur przeznaczonych jest 3% PKB Rosji, czyli 2,5 tryliona rubli rocznie. To prawie tyle, ile wydajemy na edukację. Żeby nadal utrzymywać emerytów, musieliśmy wstrzymać inwestycje w oświacie, służbie zdrowia i budownictwie - podkreśla Kurdin.

Poważna zmiana polityki emerytalnej

Ze słów Kurdina wynika, że Kreml może planować radykalną zmianę w polityce emerytalnej. Wprawdzie aż dotąd nikt oficjalnie o tym nie mówi, ale to może okazać się jedynym lekarstwem na tę dramatyczną sytuację. Kurdin uważa bowiem, że wcześniej czy później konieczne będzie podniesienie wieku emerytalnego. Jego zdaniem władze zdają sobie z tego sprawę. Równocześnie jednak Ministerstwo Pracy Federacji Rosyjskiej nieustannie kategorycznie odmawia tego kroku.
elżbietaIIElżbieta II unikała płacenia podatków? Ta afera już TRZĘSIE światem!Czytaj dalej
Nie chcesz mieć raka? Wystrzegaj się jedzenia tych popularnych 12 rzeczy, mogą powodować nowotwórNie chcesz mieć raka? Wystrzegaj się jedzenia tych popularnych 12 rzeczy, mogą powodować nowotwórCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News