"Niesprawiedliwy i niemoralny system". Mocny list do Morawieckiego ws. składek ZUS

"Niesprawiedliwy i niemoralny system". Mocny list do Morawieckiego ws. składek ZUS Źródło: Wikimedia Commons/Olaf Kosinsky

Składki ZUS przerażają małych i średnich przedsiębiorców. Zapowiadane są podwyżki stawek - niektórzy, już pakują walizki i planują zamknięcie interesów. Premier otrzymał mocny list, od rozgoryczonych przedsiębiorców.

Składki ZUS dla przedsiębiorców od 2020 roku mają wzrosnąć. Na prowadzących nieduże przedsiębiorstwa padł blady strach. Odniósł się do tego Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który wystosował otwarty list do premiera Mateusza Morawieckiego

Składki ZUS wzrosną o 10%. To znacznie obciąży polskich przedsiębiorców

Obowiązkowa stawka składki ZUS dla przedsiębiorców jest ryczałtowana na podstawie średniego wynagrodzenia w kraju. Z racji, iż szykuje się wzrost średnich wynagrodzeń w kraju, polscy biznesmeni będą płacić więcej - mówi się o kwocie wysokości 1 500 zł. Właściciele małych i średnich przedsiębiorstw mają dosyć, dlatego też wstawił się za nimi ich rzecznik, Adam Abramowicz.

- Obecny system ubezpieczeń dla przedsiębiorców z ryczałtową stawką, która nie uwzględnia, czy dochód umożliwia jej zapłacenie, jest niesprawiedliwy, niemoralny i szkodliwy dla gospodarki - napisał w liście.

Abramowicz przyznał, że obecny system podatkowy jest bez sensu i grabi przedsiębiorców, którzy nie osiągają wysokich przychodów. Ponadto w niektórych regionach Polski, obroty i pensje są znacznie mniejsze, a ponosi się za to większe koszty.

Rzecznik zaznacza, że w innych krajach system jest bardziej spójny

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W liście rzecznik zwrócił uwagę, że może warto pójść drogą krajów zachodnich. We Francji wysokość stawki jest zależna od dochodów przedsiębiorcy, natomiast w Niemczech składka ubezpieczeniowa jest dobrowolna.

-  Dopóki w Polsce będzie istniał ryczałtowy ZUS, dopóty będzie on niszczył miejsca pracy i stanowił barierę dla małego biznesu, z którego mogłyby wyrastać firmy średnie i duże - stwierdził Rzecznik.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragedia polskiej artystki. Adrianna Biedrzyńska usłyszała wyrok śmierci. Lekarze: "Od 3 tygodni, do 3 miesięcy życia"
  2. Uwielbiana polska aktorka zmarła na tragiczną chorobę. Zbigniew Hołdys ujawnił, że gwiazda odmówiła leczenia
  3. Praktycznie wszyscy piją ją codziennie. O 90% zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór
  4. 50-latka myślała, że przechodzi menopauzę. Diagnoza lekarza odebrała jej mowę
  5. Płacisz kartą? Banki wprowadzą niedługo wielką zmianę, która może Ci się nie spodobać
  6. Trzymał Ewę w piwnicy. Gwałcił i ją i sprzedawał kolegom

Źródło: natemat

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News