W Sejmie zapadła kluczowa decyzja odnośnie składek na ZUS. Ludzie będą wściekli, nie tak miało być

W Sejmie zapadła kluczowa decyzja odnośnie składek na ZUS. Ludzie będą wściekli, nie tak miało być Źródło: youtube.com Sejm RP

Sejm RP podczas ostatniego posiedzenia zdecydował jak będą wyglądać składki ZUS w trakcie epidemii. Zmiany w ich odprowadzeniu miały zostać ujęte w ustawie dotyczącej tarczy antykryzysowej. Wielu przedsiębiorców nie będzie zadowolonych z najnowszych ustaleń. Nie tak sobie wyobrażali pomoc od państwa w momencie, gdy stoimy na skraju kryzysu.

Składki ZUS są prawdziwym utrapieniem dla przedsiębiorców, a szczególnie teraz, gdy epidemia zniwelowała dochód wielu z nich do zera, bądź niemalże do tego poziomu. Trudno wszak opłacać podatki jak nie notuje się zysków, a wręcz ponosi straty. Apelowano o tymczasowe zawieszenie obowiązku podatkowego i ta kwestia miała być ujęta w tarczy antykryzysowej.

Składki ZUS przejdą ogromne zmiany przez tarczę kryzysową. Nie takiego rozwiązania oczekiwano

Ustawa o drugiej tarczy antykryzysowej miała umożliwiać przedsiębiorcom niezatrudniającym pracowników, skorzystać ze zwolnienia składki ZUS, pod warunkiem nieprzekroczenia przychodów na poziomie 15 681. Senat zaproponował, aby wszyscy samozatrudnienie, niezależnie od obrotów byli zwolnieni.

Ustawa po poprawkach Senatu trafiła ponownie do Sejmu. Komisja Finansów Publicznych wydała rekomendację, w której zaleciła odrzucenie poprawki. Faktycznie do tego doszło, dlatego też po tej zmianie jedynie samozatrudnieni nieprzekraczający progu 15 681 zł mogą liczyć na zwolnienie ze składki ZUS.

Niektórzy mogą wnioskować o zwrócenie składki ZUS

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W ustawie udało się przecisnąć inną istotną zmianę. Przedsiębiorcy, którzy swój biznes otworzyli niedawno, będą mogli skorzystać ze zwolnienia ze składki ZUS. Dotyczyć to będzie jedynie tych osób, które otworzyły działalność gospodarczą po 1 lutego, przed 1 kwietnia. Aby uzyskać zwolnienie, muszą złożyć wniosek. 

Dzisiaj grzeje: 1. Rząd zapowiedział kolejne duże zmiany już od środy. Czekało na nie wielu Polaków
2. Znanemu księdzu puściły nerwy, publicznie skrytykował Szumowskiego. Jego zarzuty wywołały burzę

Limit 15 681 zł dotyczy pierwszego miesiąca, w którym składa się wniosek o zwolnienie ze składek. Jeśli przedsiębiorca przekroczył próg, ale nie przekroczył w kolejnych miesiącach, może apelować o zwolnienie składek. Ponadto ci, którzy spełniają te warunki i już zapłacili w marcu, mogą wnioskować o zwrot pieniędzy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. FoxNews: Ameryka wszczyna śledztwo w sprawie Wuhan
  2. Była żona Piotra Żyły pochwaliła się zdjęciami z sesji. Pokazała nogi, co za widok (FOTO)
  3. Tragiczne informacje obiegły media. Nie żyje światowej sławy Polak
  4. Tadeusz Rydzyk w końcu nie wytrzymał. Głośno krytykuje PiS i TVP
  5. Zobaczył nagranie z ukrytej kamery i zaniemówił. Jego psy zrobiły rzecz, której nie da się opisać słowami
  6. Większość klientów źle korzysta z zagłębienia na końcu kas w marketach. Popełniany błąd znacząco utrudnia zakupy

Źródło: Gazeta Prawna

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News