Do Polski trafiło kilkaset lalek, które mogą powodować duże zagrożenie dla zdrowia obcujących z nimi dzieci. Feralne zabawki trafiły do naszego kraju z Chin i zostały zatrzymane przez Funkcjonariuszy Administracji Skarbowej (KAS) w Oddziale Celnym w Częstochowie. Przekroczona została dawka niebezpiecznych dla człowieka ftalanów.

Ftalany to substancje dodawane do wyrobów z tworzyw sztucznych, które służą ich zmiękczeniu. Ich zaletą jest relatywnie niska cena, jednak nie nadają się do każdego rodzaju zabawek. Wszystko dlatego, że łatwo wypłukują się z przedmiotów i jeśli zostaną dodane np. do gryzaczków dla dzieci, mogą wraz ze śliną przedostać się do organizmu.

Kontakt ze wspomnianymi substancjami może powodować poważne konsekwencje zdrowotne.

– Nadmiar tych związków zwiększa ryzyko zachorowania na alergię, astmę, a nawet nowotwory. Powoduje zaburzenia w pracy wątroby, czy nerek. Zawartość ftalanów w lalkach wynosiła od 0,2 do blisko 5 proc., w Polsce dopuszczalne stężenie tych substancji to tylko 0,1 proc. – mówi Grażyna Kmiecik z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Chińskie zabawki zostały sprowadzone przez przedsiębiorcę z woj. śląskiego. Choć na opakowaniu każdej z 400 importowanych lalek znajdował się znak CE, który świadczy o zgodności produktu z unijnymi dyrektywami, dotyczącymi bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i ochrony środowiska, zabawki absolutnie ich nie spełniały.

Zatrzymany w Częstochowie towar zostanie zniszczony bądź wywieziony poza terytorium Unii Europejskiej, a na wszystkich dokumentach handlowych zostanie dodana adnotacja, że produkt nie został dopuszczony do swobodnego obrotu i jest niezgodny z obowiązującymi przepisami.

Źródło: rmf24.pl

Jedzenie tych rzeczy jest NAJGROŹNIEJSZE!

...

Zobacz również