Skażone obłoki w polskiej metropolii. Władze: Nie wychodźcie na dwór!

Skażone obłoki w polskiej metropolii. Władze: Nie wychodźcie na dwór!

Od dłuższego czasu internet zalewają memy, które prześmiewczo komentują stan zanieczyszczonego krakowskiego powietrza. A tymczasem okazuje się, że wcale nie powinno być nam do śmiechu - normy zanieczyszczeń zostały już dramatycznie przekroczone.

Stacje monitoringu jakości powietrza w Krakowie odnotowały przekroczenie dopuszczalnego poziomu stężenia pyłu PM10. PM10 to mikropyłki, które z łatwością przenikają do płuc i osiadają na pęcherzykach, utrudniając oddychanie. Stanowią bardzo poważne zagrożenie dla naszego organizmu, są przyczyną chorób układu oddechowego. Szczególnie narażone na chorobotwórcze działanie pyłu są dzieci, osoby starcze i cierpiące na choroby układu oddechowego lub krwionośnego. Mając na uwadze dobro mieszkańców, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski apeluje, by krakowska społeczność ograniczyła czynności sprzyjające powstawaniu kolejnych zanieczyszczeń. Namawia do pozostawienia samochodów na parkingach i korzystania z komunikacji miejskiej. Prosi, by mieszkańcy zwrócili szczególną uwagę na jakość węgla, którym pali w piecu i w miarę możliwości powstrzymywali się od używania kominów.

Jak chronić się przed smogiem?

Przede wszystkim należy ograniczyć narażanie się na długotrwałe przebywanie w skażonym powietrzu. Nie wychodź z domu, jeżeli masz taką możliwość. Zdecydowanie niekorzystny wpływ będzie miało także uprawianie sportu czy wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni. Osoby chore powinny zaopatrzyć się w odpowiednie leki i stosować je według zaleceń lekarza.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News