Skandaliczny błąd! Dostajesz ZA MAŁĄ emeryturę, jednym pismem możesz to zmienić

Skandaliczny błąd! Dostajesz ZA MAŁĄ emeryturę, jednym pismem możesz to zmienić Źródło: fot. Pixabay

Skandaliczny błąd polskiej biurokracji. Tysiące Polaków mogą być pokrzywdzone tą pomyłką. Emerytura, którą dostajesz, jest za mała! Całe szczęście, można to zmienić jednym pismem. 

Emerytura w naszym kraju nie jest najwyższa, tym gorzej, jeżeli w jakiś sposób zostanie dodatkowo zaniżona. Okazuje się, że przez skandaliczny błąd wiele osób może dostawać mniejsze świadczenie, niż im się faktycznie należy. Najwyższa Izba Kontroli w najnowszym raporcie zwraca uwagę na ten gigantyczny problem - ponad dwa miliony Polaków mogą mieć zbyt niską emeryturę!

Niska emerytura - jak otrzymać wyższe świadczenie?

NIK zaznacza, że to przez nieznajomość własnych praw Polacy tracą najwięcej. Wystarczy kilka dokumentów, żeby otrzymywać wyższą emeryturę. Najważniejszy jest wniosek o ponowne ustalenie kapitału początkowego. Bez tego ZUS nie może zwiększyć naszego świadczenia. Największym problemem w zaniżaniu emerytur jest przyjmowanie tzw. dochodu zerowego. ZUS mógł nie dotrzeć do dokumentów potwierdzających dochód i opłacane składki sprzed kilkudziesięciu lat. Przez to przyjmuje się, że w danych latach składek nie było, a więc te lata nie były wliczane podczas ustania wysokości świadczenia. - Ponad dwa miliony Polaków wciąż nie ma ustalonego kapitału początkowego, który istotnie wpływa na wysokość emerytury. Mają do niego prawo osoby, które rozpoczęły pracę przed 1999 rokiem. Do ustalenia kapitału początkowego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wymaga świadectw pracy i informacji o zarobkach - możemy przeczytać na oficjalnej stronie Najwyższej Izby Kontroli. Wiele zakładów pracy, które funkcjonowały przed 1999 rokiem upadło lub zostało zlikwidowanych, z czego może wynikać brak dokumentów. Może być to również kwestia niedopatrzenia byłego pracodawcy oraz złego systemu prowadzenia dokumentacji. Choć wniosek o ponowne przeliczenie świadczenia może nie dać natychmiastowych skutków (ze względu na niemożliwość dotarcia do niektórych dokumentów sprzed lat), jest to pierwszy krok do otrzymania wyższej emerytury. Sprawa zaniżonych emerytur jest nieustannie poruszana przez NIK, który ma nadzieję ostatecznie rozwiązać ten problem.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Jackowski ZASTRASZANY. Za treść tej przepowiedni chcą go zniszczyć
  2. Myślałeś, że wiesz wszystko o Janie Pawle II? Te informacje wbiją Cię w ziemię!
  3. Dopiero po latach to wychodzi na jaw. Sensacyjne fakty o "Czterech pancernych i psie"
  4. Jakiego psa wybrać do bloku? Wszystko co musisz wiedzieć
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News