Do szokującego kroku posunęli się ukraińscy dyplomaci w negocjacjach z przedstawicielami polskiego rządu. Jak się okazuje, w Kijowie żądają od Polaków odbudowy pomnika UPA w Hruszowicach, który został zburzony. Od tego faktu Ukraińcy uzależniają bardzo istotną kwestię.

Pomnik UPA został bezprawnie postawiony w podkarpackich Hruszowicach w 1994 roku. Około pół roku temu doszło do jego rozebrania. Ta decyzja nie może dziwić, bo UPA, czyli Ukraińska Powstańcza Armia podczas II Wojny Światowej dopuszczała się okrutnych zbrodni na polskiej ludności cywilnej. Ukraińcy jednak uparcie domagają się, by postument na cześć ludobójczej armii ponownie stanął na polskiej ziemi.

Haniebne żądania

O kontrowersyjnych postulatach Ukrainy poinformował wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej prof. Krzysztof Szwagrzyk, który towarzyszył wicepremierowi Piotrowi Glińskiemu podczas jego wizyty w Kijowie. Odbudowa pomnika UPA ma być warunkiem koniecznym, by strona ukraińska zgodziła się na zniesienie blokady na ekshumacje i upamiętnianie Polaków pomordowanych w czasie II Wojny Światowej.

Prof. Szwagrzyk podkreśla, że tego rodzaju zagadnienia nie powinny być przedmiotami targu. Wyjazd wicepremiera Glińskiego miał poprawić relacje dwustronne przed wizytą prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie. Skandaliczne ultimatum Ukrainy z pewnością się do tego nie przyczyniły.

Źródło: dorzeczy.pl

Gdzie żyje się taniej: w Polsce czy na Białorusi? PIORUNUJĄCA różnica!

Tak żyje Andrzej Duda [ZDJĘCIA]

...

Zobacz również