Jak donosi „The Guardian”, w wyniku kontroli finansów Watykanu ujawniono proceder wręczania łapówek za przyspieszanie kanonizacji. W ten sposób koszty tego procesu rosły nawet do pół miliona euro. 

Kontrola finansów w Watykanie zarządzona przez papieża Franciszka rozpoczęła się w 2013 roku. Jak wynika z dotychczasowych ustaleń watykańskich ekspertów m.in. koszty beatyfikacji oscylowały na poziomie pół miliona euro, głównie za sprawą łapówek.

„The Guardian” nie podaje jednak, o które przypadki beatyfikacji chodzi i od kogo oczekiwano łapówek. Opisuje jedynie sprawę ogólnie w kontekście całego systemu beatyfikacji i kanonizacji.

Jak dowiedzieli się dziennikarze, najdroższym etapem beatyfikacji była tzw. faza rzymska, czyli drygi etap, polegający na zbieraniu dowodów oraz tworzeniu dokumentacji na temat przyszłego świętego.

Ustalenia watykańskich ekspertów potwierdzają tezy zawarte w głośnych książkach Emanuela Fittipaldiego oraz Gianluigiego Nuzziego, którzy w 2015 roku przekonywali, że proces kanonizacji w Watykanie to ogromnie dochodowy biznes, za sprawą ogromnych łapówek w wysokości nawet do kilkuset tysięcy euro m.in. za przyspieszenie kanonizacji oraz na prezenty dla najwyższych hierarchów Kościoła katolickiego.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: the guardian

Zobacz również