Skandal w USA: Pentagon marnuje miliardy dolarów. Departament chciał utajnić dowody

Skandal w USA: Pentagon marnuje miliardy dolarów. Departament chciał utajnić dowody Źródło: źródło: flickr.com

Gorąco robi się wokół Pentagonu. Amerykański Departament Obrony sam bowiem wykazał, że marnotrawi potężne sumy pieniędzy. Władze resortu zamówiły bowiem raport dotyczący wydatków, jakie budżet USA ponosi w związku z działalnością Pentagonu. Wyniki raportu przerosły najśmielsze oczekiwania władz. Machlojki w działaniach resortu ujawnili dziennikarze Washington Times.

Okazało się bowiem, że Departament Obrony USA pożera prawie 1/4 z sumy całego rocznego budżetu kraju, który wynosi 580 mld dolarów. Według raportu, Pentagon spokojnie mógłby zaoszczędzić w ciągu 5 lat 125 mld dolarów i nie wiązałoby się to z uszczuplaniem kadry pracowniczej placówki. Najwięcej kosztować ma księgowość, logistyka czy zarządzanie nieruchomościami.

Raport zamówiły w styczniu 2015 roku same władze Pentagonu u Defence Business Board. Te chciały, by podsumowanie wydatków i wyraźne ich zestawienie uwypukliło w jaki sposób Departament Obrony może podnieść ich efektywność. W planach było zmniejszenie sum przeznaczanych na biurokrację, a zwiększenie tych na cele operacyjne.

W niemałym szoku władze Departamentu były jednak, kiedy wyniki raportu do nich spłynęły. Szybko postarano się o ukrycie raportu i podważanie jego wyników. Władze resortu bały się bowiem, że jeśli ten trafi do Kongresu, parlament USA postara się o redukcję wydatków na obronność.

We wnioskach raportu zaproponowano, by uszczuplić biurokrację Pentagonu dzięki lepiej wykorzystywanym systemom informatycznym. Zaproponowano też przeniesienie części pracowników na wcześniejszą emeryturę i ograniczenie współpracy z drogimi wykonawcami.

źródło: tvp.info pt Następny artykuł