Co prawda nie było tradycyjnej imprezy w Opolu, ale TVP zamiast tego zorganizowało inne wydarzenie. W sobotę na warszawskiej Pradze odbywała się impreza na cześć Jana Pietrzaka, którą transmitowało TVP i Polskie Radio. Żarty, jakie mówiono podczas imprezy ze sceny, porażały.

Artysta i kabareciarz z okazji swoich imienin i jubileuszu 50 lat istnienia „Kabaretu Pod Egidą” odbierał honory od władz mediów publicznych. Kolejne uroczyste gratulacje i nagrody wręczane Pietrzakowi przeplatane były występami artystycznymi. Te wywołały niemały skandal. Oprócz naśmiewania się z „wyjątkowo głupiej opozycji”, jak określił ją Pietrzak, największe kontrowersje wywołały żarty z muzułmanów, gejów i lesbijek.

Występem, który rozpętał prawdziwą burzę, była recytacja wierszyka Marcina Wolskiego, prezesa TVP2. Ten zaprezentował „widokówkę z Warszawy za kilka lat”. Wolski swoją twórczością, zamiast wywołać salwy śmiechu, doprowadził do wybuchu skandalu. Już pojawiły się oskarżenia o ksenofobię i homofobię, a także zapowiedzi złożenia sprawy do prokuratury.

Wstajesz bez kaca wcześnie rano. Pozdrawiasz żony i rodzinę, a potem idziesz na Warszawę, co w swojską zamienia się Medynę. Bazar na placach i alejach, z góry muezini nawołują, tam ścięto tysięcznego geja, tu jakąś lesbę kamienują. Na krótkiej smyczy trzymasz córkę, świadom łakomych oczu braci. Włożyła właśnie nową burkę, wie – jak się puści, głowę straci. Leniwie sobie życie ciecze, miast schabowego wcinasz kebab. Pięć razy dziennie pokłon Mekce, niezbyt gorliwie, ile trzeba. Miast reklam pięknych moc wersetów na ścianach domów się rozściela. W piątek z synami do meczetu, co jest na Placu Zbawiciela. Strażnicy wiary w strojach khaki ścigają zdrajców i dewiantów. Czy tego chciały postępaki wpuszczając pierwszych imigrantów?recytował Wolski.

Pomimo tej jakości żartów szef TVP, Jacek Kurski, bawił się na imprezie bardzo dobrze. Jak stwierdził nawet, „cieszy się, że jest tym prezesem, który przywrócił Jana Pietrzaka polskiej telewizji”. Także Jacek Sobala, szef Polskiego Radia wyraził swój podziw wobec Pietrzaka. W ramach uhonorowania kabareciarza wręczył mu bardzo prestiżową nagrodę – Złoty Mikrofon.

...

Zobacz również