Projekt Lady jest popularnym programem telewizyjnym produkowanym i emitowanym przez stację TVN. Metody jakim poddano uczestniczki w ostatnim odcinku budzą wiele kontrowersji.

W najnowszym odcinku serii dziewczęta biorące udział w metamorfozie poddano, jak to określono, eksperymentowi naukowemu. Dokonał go pracownik Collegium Civitas, mgr Michał Przymusiński.

Pracownik Collegium będący ekspertem w sprawach marketingu poprosił swoich studentów, aby popatrzyli na zdjęcia uczestniczek Projektu Lady i napisali to, co przyszło im jako pierwsze na myśl, gdy na nie spojrzeli. Wyniki przedstawił występującym w audycji TVNu. Wyniki nie były dla nich najprzyjemniejsze.

„Wulgarna”, „tandetna laska”, „towar wielokrotnie macany staje się nieatrakcyjny”, „czy ona pracuje jako prostytutka?” – czytała hamując wybuch placu Julia.

Działanie miało na celu pokazanie dziewczynom, jak ważny jest wizerunek, i jak na jego podstawie ludzie budują sobie opinie na temat konkretnej osoby. Spotkało się to jednak z krytyką. Maja Głowacka umieściła najgłośniejszy post dotyczący odcinka.

– Pomijając wszelkie kwestie dotyczące samego programu, świadomej decyzji dziewczyn z czym wiąże się udział w nim, oburzającym jest udział w „Projekt Lady” kogoś kto pretenduje do miana naukowca oraz wykorzystuje swoją pozycję do ubierania mowy nienawiści (bo tak trzeba nazwać przytoczone przeze mnie wypowiedzi) w szaty „naukowego eksperymentu”. Jest to przeciw jakimikolwiek standardom etycznym związanym z uczelnią (nawet prywatną), czy środowiskiem naukowym. Sytuacja, w której w uczelniach prywatnych wykładają osoby mogące pochwalić się wieloma innymi osiągnięciami niż dorobek naukowy jest jednym, zupełnie osobną kwestią jest wykorzystywanie swojej sztucznie wykreowanej pozycji akademickiej do szerzenia w popularnym programie rozrywkowym mowy nienawiści pod przykrywką „badań”. Na takie działania nie powinno być zgody – pisze internautka.

Pan Michał Przymusiński, jak oświadcza Collegium Civitas, już od dłuższego czasu na uczelni nie pracuje. Prowadząca program zdania co do metody przez niego użytej nie zmieniła i uważa, że pomogła ona jej podopiecznym.

 

...

Zobacz również