band
fot. lesiabart/ wikipedia
Wiadomości Pikio - 25 Września 2016

Skandal w polskiej szkole dla Ukraińców. "Bandera i Ja"

Stepan Bandera to ukraiński polityk i postać, która budzi ogromne emocje. Przez niektórych rodaków uznawany jest za bohatera w walce o niepodległość Ukrainy, jednak inni mówią wprost - to morderca i zbrodniarz.

Chociaż Bandera otrzymał od prezydenta tytuł Bohatera Ukrainy, to ukraiński sąd w 2011 roku odebrał mu tę godność. Bandera był przywódcą frakcji OUN-B, tak zwanych banderowców, którzy są odpowiedzialni między innymi za rzeź Polaków na Wołyniu.

Zbrodnie banderowców były wymierzone właśnie w Polaków. Nic więc dziwnego, że historia ze szkoły w Bartoszycach wywołała ogromne oburzenie. Okazuje się, że w bibliotece Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach można znaleźć pro-banderowskie książki wychwalające zbrodniarza między innymi takie jak "Bandera i Ja".

Sam fakt znalezienia się tych książek w bibliotece może nie byłby tak kontrowersyjny, jednak oliwy do ognia wywołały wypowiedzi dyrektorki szkoły - Lubomiry Tchórz.

- My traktujemy Banderę jako człowieka, który niósł ideę wolności – wolności państwa, wolności obywateli Ukrainy. Dla nas to jest ważne. Nie można kogoś oskarżać za to, że kochał swoją ojczyznę - tłumaczyła.

- Jeśli będzie nieumiejętnie prowadzona polityka informacyjna na temat historii, a szczególnie w mediach, gdzie osoby niekompetentne sieją propagandę, to może dojść do jakiegoś konfliktu. - dodała Tchórz.

Zapytana o rzeź wołyńską stwierdziła, że przyczyną było nie tylko to, że "Polacy mieszkali na ukraińskich ziemiach”, ale też to, co działo się 100-200 lat wcześniej. Jakby tego było mało, dyrektorka zanegowała nazywanie rzezi wołyńskiej ludobójstwem i dodała, że Polacy również mają swoje na sumieniu.

- A ile było sytuacji Polsce, gdy też zabijano inne narodowości i nacje. I trudno się przyznawać do tego… To jest za słabo udokumentowane, żeby mówić o ludobójstwie. - mówiła.

źródło: kresy

 
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News