Niekompetencja polskich lekarzy mogła nigdy nie wypłynąć na światło dzienne. Rodzice bali się zwrócić uwagę lekarzom, kiedy ich dzieci płakały z bólu.

Lekarze w aż połowie polskich szpitali pobierali dzieciom szpik przy znieczuleniu miejscowym a nie ogólnym. Skutkowało to niewyobrażalnym bólem. Matki, słysząc płacz cierpiących dzieci, myślały, że nie można go ograniczyć albo bały się zapytać lekarzy o zdanie.

Sprawę nagłośnił dziennikarz „Polsat News”, Andrzej Wyrwiński. Od rodziców, z którymi rozmawiał dowiedział się, iż bali się pytać o znieczulenie w obawie przed tym, że lekarz będzie nieprzychylny ich dzieciom.

Lekarze bronią się mówiąc, iż nie mieli świadomości bólu, jaki powoduje biopsja. Myśleli, że dzieci histeryzują na widok szpitalnego fartucha.

– Podejrzewam, że jest to wina nie lekarzy, ale dyrektorów szpitali, którzy odpowiadają za organizację pracy. Z punktu widzenia lekarza sprawa jest prosta: jeśli chcę wykonać jakąś procedurę w znieczuleniu ogólnym, muszę mieć pewność, że będę miał do dyspozycji anestezjologa. Osobiście uważam, że lekarze powinni zapewnić pacjentom nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort. Miałem to szczęście, że w szpitalach, w których pracowałem, znieczulaliśmy praktycznie do wszystkich zabiegów – mówił dla Medonet.pl Damian Patecki, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia OZZL.

Reportaż „Polsatu” spotkał się z odzewem szpitali. Zapowiedziały one zmianę procedur. Sprawą zainteresował się również Rzecznik Praw Pacjenta.

Nie możemy dopuścić, by małoletni pacjenci cierpieli w XXI wieku. Poprosiliśmy o opinię konsultantów krajowych do spraw anestezjologii oraz do spraw hematologii i onkologii dziecięcej. Będziemy podejmować działania, włącznie z postępowaniem w sprawie naruszenia zbiorowych praw pacjenta – mówił dla „Polsat News” Grzegorz Błażewicz, zastępca Rzecznika Praw Pacjenta.

źródło: medonet.pl

...

Zobacz również