O tym, że ZUS znajduje się w kiepskiej kondycji wiadomo od lat. Jak wynika z najnowszych informacji, prawo do pobierania rent i emerytur z polskiego zakładu ubezpieczeń przysługuje także obywatelom innego kraju. Wszystko z powodu zawartej w 2012 roku umowy.

Jak wynika z informacji podanych przez GUS, Polska będzie musiała wypłacać emerytury Ukraińcom, którzy osiedlili się w naszym kraju również za wypracowane przez nich lata na Ukrainie. Z informacji udzielonych przez biuro prasowe polskiego ubezpieczyciela czytamy również, że obywatelom Ukrainy wystarczy nawet krótki czas legalnej pracy w Polsce, by mogli pobierać emeryturę minimalną w wysokości 1000 zł brutto. Dla porównania przeciętna emerytura na Ukrainie to równowartość około 270 zł.

Polsko-ukraińska umowa z 2012 roku nie zakłada przekazywania przez Ukrainę żadnych aktywów na poczet pokrycia świadczeń dla obywateli tego kraju. Jedynym warunkiem do spełnienia przez ukraińskich pracowników jest stałe zamieszkanie w Polsce.

Zdaniem ekonomistów tego rodzaju rozwiązanie może doprowadzić do fali imigracji emerytalnej, zwłaszcza wśród osób starszych, chcących w prosty sposób nabyć prawo do emerytury z ZUS.

– W takiej sytuacji, może dojść do gwałtownego wzrostu liczby osób uprawionych do otrzymywania świadczeń, ponieważ nawet minimalna polska emerytura będzie atrakcyjna dla obywateli Ukrainy. Dlatego bałagan rachunkowy ZUSu już przy najbliższym kryzysie spowoduje że emerytury w Polsce zamiast doganiać świadczenia unijne zostaną jeszcze bardziej zredukowane do poziomu symbolicznej tzw. emerytury obywatelskiej – twierdzi dr Cezary Mech, ekonomista i były wiceminister finansów.

Źródło: kresy.pl

Kto ma lepszą armię: Polska czy Ukraina? PORAŻAJĄCA różnica!

Gdzie żyje się taniej: w Polsce czy na Białorusi? PIORUNUJĄCA różnica!

...

Zobacz również