Skandal na obchodach wybuchu II WŚ na Westerplatte! Ręce opadają

Skandal na obchodach wybuchu II WŚ na Westerplatte! Ręce opadają Źródło: Fot. YouTube/Polskie Radio

Westerplatte było pierwszą bitwą kampanii wrześniowej i zarazem II wojny światowej, która przez sześć lat niszczyła Europę i świat. Tradycyjnie 1 września dawna polska placówka wojskowa jest miejscem uroczystości upamiętniających tamte wydarzenia. Niestety i dziś, w tak ważny dzień nie obyło się bez skandalu.

Westerplatte jest dziś symbolem polskiej zaciekłości w obronie ojczyzny i podobnie jak bitwa pod Wizną stanowi przykład woli walki Wojska Polskiego. Polska placówka na wybrzeżu została zaatakowana przed godziną piątą rano, niewiele ponad 200 ludzi stawiło czoła tysiącom niemieckich żołnierzy. Obrona trwała tydzień i zakończyła się kapitulacją polskiego garnizonu. Wojsko Polskie straciło w tym czasie około 20 żołnierzy, Niemcy zaś między 300 a 400 zabitych. Po dziś dzień na dawnym polu bitwy odbywają się uroczystości upamiętniające bohaterstwo obrońców Rzeczypospolitej.

Westerplatte: skandal podczas uroczystości

Uroczystości związane z 79. rocznicą wybuchu II wojny światowej rozpoczęły się przed godziną 4:45. Zjawili się na nich przedstawiciele rządu na czele z Mateuszem Morawieckim oraz Marszałek Sejmu Marek Kuchciński. W swoim przemówieniu Prezes Rady Ministrów podkreślił, że 1 września jest dniem, w którym należy zaniechać walki politycznej i zażegnać wszelkie spory. - [...] tak jak w Boże Narodzenie odchodzą w niepamięć wszystkie waśnie w rodzinnych domach, tak i w najważniejsze dni powinniśmy być razem, zjednoczeni. Dlatego w ten dzień, wielki dzień dla naszego narodu polskiego, dla całej Rzeczypospolitej bądźmy razem, pójdźmy razem w marszu, jednym marszu niepodległości - mówił premier rządu RP. Na nieszczęście nie obyło się bez skandalu. W swoim wystąpieniu prezydent miasta Gdańska Paweł Adamowicz porównał ówczesną walkę żołnierza polskiego z najeźdźcą do walki obecnej opozycji sejmowej z większością parlamentarną. - Wówczas wiedzieliśmy, że nie ma większego niebezpieczeństwa dla wolności niż zawłaszczanie władzy przez jedną grupę. Niż wola polityczna idąca nad prawem. Naszym celem była zjednoczona Europa. Dziś widzimy, że kiedy to wszystko odchodzi w przeszłość, kwestionuje się rządy prawa, a nawet podważa się naszą obecność w Unii Europejskiej - powiedział samorządowiec. Nie spodobało się to wielu zebranym na uroczystości mieszkańcom miasta. Adamowicz na zakończenie swojej mowy został wygwizdany. Chyba jednak nie tak powinny wyglądać obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej, wydarzenia tak tragicznego w historii naszego narodu.

Jak rozpoczęła się II wojna światowa?

Największy konflikt zbrojny w historii ludzkości rozpoczął się około piętnastu minut przed piątą rano 1 września 1939 roku od ataku piechoty niemieckiej wspieranej ogniem pancernika Schleswig-Holstein na placówkę polską na półwyspie Westerplatte. Półwysep stanowił terytorium RP w obrębie Wolnego Miasta Gdańska wydzielone jej przez Ligę Narodów w celu składowania amunicji. Pełniło w niej służbę kilkuset żołnierzy. Obszar był dobrze ufortyfikowany.
ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Mogliście stracić 500 plus! Szybko to sprawdźcie
  2. Pogrzeb Leszka Millera trwa. Tak żegnają syna byłego premiera
  3. Ogromna eksplozja w rafinerii! Kilometry skażonego powietrza, wielu rannych
źródło: fakt.pl Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News