Nazistowskie gesty ku czci Donalda Trumpa i okrzyki „hail!”, to tylko skrótowy opis tego, co działo się na sobotniej konferencji Narodowego Instytutu Polityki. Tym, który podsycał atmosferę podczas wydarzenia, był Richard B. Spencer, założyciel instytutu. Nagranie z konferencji już zamieszczono w sieci, gdzie wywołało niemałe poruszenie.

Szokujące zachowanie wśród zebranych na konferencji wywołały słowa Spencera, założyciela organizacji. Ten, kiedy podszedł do mównicy, zaczął wykrzykiwać hasła, które można powiązać z mową nazistów. Choć można było mieć wątpliwości, co do tego, jakie zabarwienie mają słowa Spencera, to zachowanie słuchaczy rozwiało je całkowicie.

 – Hail Trump! Hail nasi ludzie! Hail zwycięstwo! – krzyczał z mównicy Spencer.

Narodowy Instytut Polityki (NPI) to organizacja założona przez Richarda B. Spencera w 2005 roku. Jak zapisane jest w statucie NPI, Instytut zrzeszać ma osoby „troszczące się o dziedzictwo, tożsamość oraz przyszłość osób pochodzenia europejskiego mieszkających w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie”. Za motto instytutu obrano słowa: „Dla naszych ludzi, naszej kultury, naszej przyszłości”.

NPI wzbudza w USA niemałe kontrowersje i już niejednokrotnie oskarżany był o promowania rasizmu i nazizmu. Szczególnie atakowane są pomysły założyciela NPI, Spencera, który otwarcie mówi o tym, że jego marzeniem jest utworzenie „nowego społeczeństwa, etnopaństwa, które gromadziłoby wszystkich Europejczyków”. Drogę do tego miałyby utorować „pokojowe czystki etniczne”.

Warto dodać, że słowa, które jako ostatnie wypowiedział podczas sobotniej konferencji Richard B. Spencer, także spowodowały uniesienie rąk w nazistowskim geście. Założyciel NPI mówił bowiem o tym, że „do czasów minionego pokolenia Ameryka była biała”. Przypomniał także o tym, że kraj ten jest „dziełem białych, ich dziedzictwem i należy do białych”.

 – Jeszcze do czasów minionego pokolenia Ameryka była białym krajem stworzonym przez nas i naszych potomków. To nasze dzieło, nasze dziedzictwo, i należy ona do nas – podsumował Spencer swoje przemówienie.

https://www.youtube.com/watch?v=1o6-bi3jlxk

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: wprost.pl
pt

...

Zobacz również