Właśnie wybuchł POTĘŻNY polsko-amerykański skandal dyplomatyczny! Powód ośmiesza Polskę
Bartłomiej Chudy - 27 Listopada 2018

Właśnie wybuchł POTĘŻNY polsko-amerykański skandal dyplomatyczny! Powód ośmiesza Polskę

Mateusz Morawiecki i rząd stanęli właśnie w obliczu kolejnego, tym razem dyplomatycznego skandalu. Słowa amerykańskiej ambasador wypowiedziane podczas niedawnej wizyty w Sejmie doprowadziły do odwołania spotkania z polskim wicepremierem. Co zaważyło na takim spięciu?

Mateusz Morawiecki i polskie MSZ stanęli w obliczu nieprzyjemnego zgrzytu międzynarodowego. Sęk w tym, że chodzi o Stany Zjednoczone, naszego wiodącego partnera polityczno-militarnego, o czym na każdym kroku wspomina PiS.

Kryzys dyplomatyczny. Ambasador USA powiedziała za dużo?

Doniesienia prasowe "Do Rzeczy" wskazują, że Polska ma czym się martwić. Chodzi o dosadny komentarz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher dotyczący wolności słowa w naszym kraju. Zdaniem pani ambasador, cytowanej z nagrania przez Agencję Informacyjną Polska Press, wolność słowa w Polsce stoi pod znakiem zapytania. Mowa o planowanej wstępnie przez PiS ustawie dekoncentracyjnej, która przełoży się na funkcjonowanie, a tym samym przekaz rodzimych mediów. – Powinniście mieć świadomość, że jedna rzecz, co do której Kongres amerykański się zgadza zarówno Demokraci, jak i Republikanie, to jest wolność prasy. I Demokraci i Republikanie bardzo chętnie pomagają Polsce, bo wiedzą, że Polska jest bardzo ważnym sojusznikiem. Ale to się może wszystko posypać, jeśli chodzi o wolność prasy, to tu wszystko jest czarno-białe w USA. I mówię to państwu, bo słyszę o tym ciągle – mówiła Mosbacher.

Stany dopominają się o wolność mediów w Polsce

Z ustaleń "Do Rzeczy” wynika, że po tak mocnych słowach spotkanie z Mosbacher odwołał wicepremier Jarosław Gowin. Choć spotkanie nie miało ustalonej agendy, wiadomo, że miało dotyczyć "spraw resortowych oraz ogólnopolitycznych".DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Bitwa w LidluLidl znowu to zrobi! Wystawi towary, o które klienci się pobijąCzytaj dalej
Wypowiedź amerykańskiej ambasador mogła zostać odebrana przez rząd polski jako próba nacisku na ustawodawcę. Ambasada USA nie odniosła się do informacji o zerwaniu rozmów. Na Twitterze Mosbacher czytamy jedynie pochlebne z listopada br. treści, związane z niedawnymi obchodami przez Polskę 100-lecia odzyskania niepodległości. Ambasador spotkała się w Sejmie z członkami zespołu parlamentarnego Polska-USA. Celem rozmów była przede wszystkim kwestia zniesienia wiz dla Polaków udających się do USA. Mosbacher twierdzi, że będzie to największe wyzwanie w jej pracy dyplomatycznej. Wcześniej trzeba będzie jednak ugasić "pożar" po skandalu dyplomatycznym.

Mateusz Morawiecki musi zareagować. W PiS są spokojni

Do obaw ambasador odnieśli się posłowie z zespołu polsko-amerykańskiego. Przewodnicząca zespołu, Małgorzata Wypych z PiS mówiła o "misyjności mediów", ale zaznaczała przy tym, że "większość mediów w Polsce nie jest w polskich rękach". Jej partyjna koleżanka z zespołu Joanna Lichocka miała dodać, że "wolność słowa jest dziś lepiej chroniona niż kilka lat temu".ZOBACZ TAKŻE:
  1. Kolejne kłamstwo Morawieckiego?! Skandaliczna hipokryzja ws. neonazistów
  2. Międzynarodowy skandal z Morawieckim! On naprawdę to powiedział
  3. Znaki zodiaku i ich idealne połączenia. Jakich kobiet szukają mężczyźni?
  4. Zamykają je żywcem w "grobach". Później wszyscy je ze smakiem jemy
Jan Paweł IIJan Paweł II i kobiety jego życia. O tym, co go z nimi łączyło się nie mówi, przedostatnie zdjęcie odbiera mowęCzytaj dalej
źródło: dorzeczy.pl
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News