Skąd biorą się nowotwory u dzieci? Wszystko, na co należy uważać

Skąd biorą się nowotwory u dzieci? Wszystko, na co należy uważać Źródło: Pixabay

Skąd się biorą nowotwory u dzieci? Młodzi rodzice wciąż zastanawiają się nad odpowiedzią. Ci, którzy muszą się zmierzyć z cierpieniem najmłodszych również zastanawiają się, czy w obliczu aktualnym trendów w medycynie można wskazać czynniki ryzyka.

Skąd się biorą nowotwory u dzieci? Tysiące badań, wskazania epidemiologiczne oraz miliony przypadków mają dać odpowiedź, czy można się ustrzec przed najgorszym ze scenariuszy. Ci rodzice, którzy nie mogą sobie poradzić z bólem własnych pociech przeszukują Internet w nadziei na znalezienie odpowiedzi.

Skąd się biorą nowotwory u dzieci? Nowotwory u dzieci statystyki

W przypadku wykrycia choroby u dziecka, nierzadko u niemowlaka najważniejsza jest sprawna diagnostyka. Pediatrzy zauważają, że istotne jest podjęcie natychmiastowego leczenia i uspokajają, że nowotwór to nie wyrok. Jednak dla rodziców, którym trudno się pogodzić z cierpieniem najmłodszych najważniejsza jest odpowiedź o skuteczną profilaktykę. Statystyki są w stanie wskazać, na jakie choroby najczęściej zapadają najmłodsi. Analizowane przez lekarzy pokazują, że dzieci mierzą się najczęściej z białaczką i nowotworami układu nerwowego. Wśród nich lekarze najczęściej wskazują na ostrą białaczkę limfoblastyczną oraz nerwiaki. Wśród dzieci do pierwszego roku życia, które trafiają z niepokojącymi objawami do pediatrów, lekarze najczęściej diagnozują choroby układu nerwowego. Wymieniają: neuroblastomę, nerczaka zarodkowego i siatkówczaka. Wśród dzieci w wieku od dwóch do czterech lat lekarze wyróżniają szczyt zachorowań na białaczki. W późniejszym okresie rozwoju - nazywanym wiekiem szkolnym - lekarze diagnozują najczęściej guzy kości i chłoniaki nieziarniczne.

Nowotwory u dzieci epidemiologia. Jakie są czynniki sprzyjające rozwojowi choroby?

Choroba nowotworowa znajduje się na drugim miejscu wśród wszystkich przyczyn zgonów u dzieci. Na pierwszym są urazy i wypadki. Okazuje się, że pomimo krótkiego życia, u niektórych z nich nowotwory rozwijają się ekspresowo, doprowadzając do najgorszego ze scenariuszy. Statystyki jednak wskazują, że powodzenie w terapii odnotowane jest aż w 70 procentach przypadków. Dziecięce nowotwory stanowią 1-1,5 procenta wszystkich przypadków w Polsce. Każdego roku lekarze odnotowują 1200 nowych przypadków. W ciągu ostatnich dwudziestu lat nie zaobserwowano jednak wzrostu w diagnostyce. Problemem lekarza pierwszego kontaktu są guzy rzadkie, które dają nieswoiste objawy. Stąd ciężko jest wskazać odpowiednią skuteczną terapię.

Skąd się bierze rak? Definicja nowotworu

Nowotwór, często nazywany potocznie rakiem, ma jednak odmienną definicję. Rak jest nowotworem złośliwym i określa się go jako guzy naciekające na tkanki, które wędrują po całym ciele, atakując zdrowe narządy. Nierzadko taki stan jest dla pacjenta beznadziejny. Rak pochodzi z miejsca tkanki nabłonkowej płuc, skóry, piersi, trzustki czy wątroby. Nie każdy nowotwór jest rakiem.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Chociaż dzieci na choroby nowotworowe nie są narażone bardziej niż dorośli, warto obserwować każdą zmianę. Nierzadko lekceważymy nawet niewinne schorzenia, jak osłabienie i siniaki w nietypowych miejscach, które mogą mieć niebagatelny wpływ na diagnozę. Lekarze jednak uspokajają - odpowiednie leczenie może całkowicie wyleczyć malucha.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Choroba powaliła słynną aktorkę Polsatu. Bardzo smutne zdjęcie
  2. PiS upokorzył Lidla i setki głodujących dzieci. Teraz Rafalska OBRZYDLIWIE się tłumaczy
  3. Nie tylko rak. Kolejna straszna choroba zabijała Annę Przybylską
  4. Katarzyna Warnke: wiek gwiazdy zaskakuje. Jej mąż jest dużo młodszy
  5. Ile zarabia Katarzyna Figura? Zarobki gwiazdy wprawiają w osłupienie
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News