Skąd pochodzi Zbigniew Wodecki? Niesamowity rodowód

Skąd pochodzi Zbigniew Wodecki? Niesamowity rodowód Źródło: WikiMedia Commons/Bieniecki Piotr

Skąd pochodzi Zbigniew Wodecki? Jest honorowym obywatelem gminy Godów, ale historia miejsca, z którego pochodzi, jest o wiele bogatsza i bardziej skomplikowana. Fascynujące kulisy prywatnego życia wielkiego polskiego muzyka.

Skąd pochodzi Zbigniew Wodecki? To pytanie z pewnością nurtuje wielu fanów wielkiego polskiego muzyka. Zbigniew Wodecki przez lata był wielką gwiazdą polskiej estrady. Znany z ogromnego poświęcenia muzyce multiinstrumentalista oraz wokalista wychował się w środowisku bardzo przyjaznym jego pasji, co nie pozostało bez wpływu na jego dalszy rozwój.

Muzyk przyszedł na świat w 1960 roku. Był synem Józefa Wodeckiego, trębacza orkiestry symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie. Od początku więc bliskie były mu sztuka i muzyka. Miał się od kogo uczyć i rodzina zdecydowanie nie zniechęcała go do kariery artystycznej. Już jako dziecko obcował z muzyką klasyczną w tym między innymi z Mozartem, Bachem i Paganinim.

- Jako mały chłopiec chodziłem z nim do filharmonii na obiady, a jego przyjaciele sadzali mnie sobie na kolanach. Marzyłem, żeby tam pracować - tak opowiadał artysta o swoim ojcu i pierwszych doświadczeniach ze światem zawodowych muzyków. Pierwsze skrzypce trzymał w ręku w wieku pięciu lat.

Gdzie się urodził Zbigniew Wodecki

Skończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną II st. w Krakowie w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Jednak nie trafiłby tam, gdyby nie psikus, którego sprawcami byli jego koledzy ze szkolnej ławki z innej placówki edukacyjnej. Został bowiem wyrzucony wraz z dwoma innymi kolegami z liceum muzycznego. Zostali oskarżeni o wyrzucenie przez okno map i globusów, ale jak się potem okazało, odpowiedzialność za to ponosili tak naprawdę starsi uczniowie.

Zbigniew Wodecki został honorowym obywatelem gminy Godów, ale jego oficjalnym miejscem urodzenia był Kraków, dawna stolica Polski. To tam stawiał pierwsze kroki na muzycznej scenie, między innymi w zespole Anawa, z którym występował w słynnej Piwnicy Pod Baranami. Potem w latach 1968-1973 Zbigniew Wodecki akompaniował Ewie Demarczyk.

Kraków bez dwóch zdań był bardzo istotnym miejscem w karierze Zbigniewa Wodeckiego - to tam zawarł pierwsze muzyczne przyjaźnie i rozwinął skrzydła. Żywe życie kulturowe miasta pozwoliło mu trafić do odpowiedniej widowni i grać zarówno dla pieniędzy, jak i przyjemności. 

źródło: culture pl

Następny artykuł