Skąd pochodzi Donald Tusk? Pamięta o korzeniach

Skąd pochodzi Donald Tusk? Pamięta o korzeniach Źródło: youtube.com/Onet News

Skąd pochodzi Donald Tusk? Temat jego korzeni i przeszłości rodziców był głośno komentowany. Po mianowaniu na urząd przewodniczącego Rady Europejskiej, nieco osłabło zainteresowanie jego osobą w kraju, jednak są tacy, którzy wciąż chcą dowiedzieć się więcej szczegółów na temat polityka.

Skąd pochodzi Donald Tusk? Polityk urodził się w Gdańsku 22 kwietnia 1957 roku i to właśnie tam dorastał. W latach 60. uczęszczał do szkoły podstawowej w Gdańsku, potem chodził do lokalnego liceum i tam również kontynuował swoją edukację na wydziale humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. 

W Trójmieście Tusk zaczynał swoją karierę polityczną: współtworzył lokalny Studencki Komitet Solidarności, by wspomóc działalność opozycyjną wobec władz PRL. Stolicę zaczął odwiedzać częściej z uwagi na swoją wygraną w wyborach parlamentarnych - kandydował wtedy z ramienia Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Obecnie na stałe przebywa w Brukseli, gdzie od 2014 roku piastuje stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

 - Mam cztery tożsamości: jestem gdańszczaninem, Kaszubem, Polakiem, Europejczykiem. Jestem z tego bardzo dumny. Gdańsk jest unikatowy nie tylko dla mnie, ale dla historii Europy i Polski - wyznał polityk w swoim pierwszym wywiadzie w języku angielskim.

Skąd pochodzi Donald Tusk? Historia rodziny polityka jest niezwykle interesująca

Jego rodzinna historia jest bardzo zawiła i do dziś budzi mieszane uczucia zarówno w opinii jego zwolenników, jak i przeciwników. Ojciec, również Donald, był stolarzem, matka natomiast pracowała jako sekretarka w Akademii Medycznej. Największe zainteresowanie budzi dziadek polityka, Józef Tusk. Był on żołnierzem przymusowo wcielonym do Wehrmachtu i żołnierzem Armii Polskiej na Zachodzie.

 - Józef, dziadek Donalda [Tuska], był oficerem SS i miał brać udział w zbrodniach nazistowskich - z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej takie słowa ukazały się w czeskim portalu internetowym. 

Słowa te wywołały oburzenie, ale i poklask wśród przeciwników polityka. W mediach rozbrzmiewały nagłówki, które linczowały Donalda Tuska za czyny jego dziadka. Podobne zdanie prezentował również Jacek Kurski, który w jednym z wywiadów wnikliwie przyglądał się pochodzeniu i korzeniom ówczesnego polityka PO.

 - Poważne źródła na Pomorzu mówią, że dziadek Tuska zgłosił się na ochotnika do Wehrmachtu. Na Pomorzu zdarzało się często wcielanie do Wehrmachtu, ale siłą. Cokolwiek było z jego dziadkiem, nie winię za to Donalda Tuska. Winię go jedynie za tolerowanie plotek na ten temat. (…) Tusk w swojej publicystyce historycznej prezentuje często niemiecki punkt widzenia - powiedział wtedy Kurski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Najmądrzejsze znaki zodiaku. Te 4 zodiaki mają najwyższe IQ, biją resztę na głowę
  2. Uwielbiana aktorka znów walczy z bezlitosnym rakiem. Lekarze nie dają jej żadnych szans
  3. Robert Gonera: Wiek, wzrost, seriale, filmy, plotki
  4. Prowadzący "Koło fortuny" ma piękną partnerkę. Kim jest żona gwiazdora?
  5. Grażyna Zielińska: dzieci, wzrost, aktorka, syn, mąż
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News