Choć Paula Hitler przez większość swego życia była z dala od brata, w dzieciństwie była bardzo blisko Adolfa. Młody Hitler zastępował swojej siostrze ojca, który umarł, gdy ta miała 6 lat. Od tamtego czasu to jej starszy brat był głową rodziny i zastępował Pauli rodzica. Ta w jednym z wywiadów stwierdziła, że do końca życia będzie bronić jego dobrego imienia. Tak też było.

Urodzona w 1896 roku Paula była najmłodszym dzieckiem Aloisa i Klary Hitler. Dziewczynka nie miała jednak co liczyć na uwagę matki i miłość ze strony ojca. Klara faworyzowała Adolfa, a Alois skory był do bicia dzieci. Zwłaszcza syna, którego uważał za zakałę.

Po śmierci ojca wychowaniem Klary zajął się Adolf. Młody führer nie miał oporów, by stosować przemoc wobec siostry. Często bił Klarę po twarzy. Ta w swoich pamiętnikach napisała, że były to jedynie kary wymierzone za złe zachowanie, a Adolf chciał ją w ten sposób wychować. Siostra führera bardzo dobrze wspominała brata.

„Brat był bardzo dobry w wielu rzeczach. Najgorzej szło mu jednak z matematyką i z tego, co pamiętam, to także z fizyką. Mama przejmowała się jego ocenami. Kochał za to muzykę, szczególnie Wagnera” – wspomina starszego brata.

Paula wspominała także, że jej brat już od najmłodszych lat przejawiał zapędy przywódcze. Nawet wspólni znajomi rodzeństwa mieli to odczuwać i mimowolnie poddawać się jego przewodnictwu.

„Kiedy bawiliśmy się wspólnie w dzieciństwie, on zawsze chciał być liderem. Jego ulubioną zabawą byli „policjanci i złodzieje”. Reszta kolegów i koleżanek jakby instynktownie czuła, że ma nad nimi przewagę” – stwierdziła kobieta w wywiadzie udzielonym do filmu o życiu Hitlera.

Adolf opuścił swą siostrę, gdy ta miała 11 lat. W 1907 roku wyjechał. Nie wiadomo, co działo się przez ten czas z jego młodszą siostrą. Zobaczyli się znowu dopiero 14 lat później. Kobieta opisuje to spotkanie bardzo ciepło: „Mój brat spadł mi prosto z nieba” – mówiła.

„Kiedy go zobaczyłam po tych latach, nie mogłam oderwać od niego wzroku. To było tak, jakby mój brat spadł mi prosto z nieba. Przywykłam, że jestem sama na tym świecie. Zrobił więc na mnie ogromne wrażenie”.

Chociaż führer odsunął od siebie swoją siostrę, cały czas dbał o jej utrzymanie. Gdy został już przywódcą III Rzeszy jego siostra co miesiąc otrzymywała 500 marek. Wymógł jednak na siostrze, by ta zmieniła nazwisko. Miało to służyć jej bezpieczeństwu.

„Chciał, żebym żyła jako Paula Wolff i odsunęła się od tego, co działo się w jego życiu. Od tamtej pory nie nazywałam się już Hitler” – wspominała Paula.

Niedługo potem kobieta poznała Erwina Jekeliusa, który prowadził klinikę psychiatryczną. Jekelius zdawał sobie sprawę z tego czyją siostrą jest Paula. Wybranek Pauli był zwolennikiem NSDAP i sam odpowiadał za śmierć 4 tys. pacjentów w ramach nazistowskiego planu eutanazji. Jekelius zdecydował się też udać do samego wodza, by prosić go o rękę siostry. Hitler kazał go tylko aresztować i wysłać na front. Wybranek Pauli zginął w 1952 roku w gułagu.

Choć siostra Adolfa wiedziała o zbrodniach wojennych i mordach na niewinnych, których dopuścili się naziści pod przywództwem jej brata, cały czas twierdziła, że w to nie wierzy. Do końca swojego życia utrzymywała, że jej brat jest niewinny.

„Była absolutnym przeciwieństwem Hitlera. On był czystym złem, najgorszym, co można sobie wyobrazić. A ona? Siedziała przede mną prosta, cicha pani. Pytałem ją o wiele rzeczy, też o te kontrowersyjne. Ona powtarzała tylko, że jest jego młodszą siostrą, a on tylko jej bratem. Czuła się odpowiedzialna za to, by go bronić” – powiedział o Pauli Peter Morley, który po wojnie przeprowadził z nią wywiad.

Paula umarła 1 czerwca 1960 roku. Nigdy nie urodziła dziecka, nie wyszła też za mąż. Kobietę pochowano na cmentarzu w Berchtesgaden, a nagrobek podpisano jej prawdziwym nazwiskiem.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: wp.pl
pt

Zobacz również