Gdzie będą sinice na Bałtyku? Sprawdź ubiegłoroczną mapę

Gdzie będą sinice na Bałtyku? Sprawdź ubiegłoroczną mapę Źródło: commons.wikimedia.org/C Eeckhout

Sinice w Bałtyku - jest to problem, który co jakiś czas napotykają plażowicze. Morze zmienia kolor i zaczyna się zazieleniać, a na strzeżonych plażach pojawiają się flagi oznaczające zakaz kąpieli. Dlaczego nie powinniśmy wchodzić do wody, gdy pojawiają się sinice? Taka odwaga może skończyć się nieprzyjemnymi konsekwencjami.

Sinice w Bałtyku - te niebezpieczne dla człowieka stworzenia co jakiś czas pojawiają się w polskich jezior i wodach Morza Bałtyckiego. Skąd się biorą i kiedy powinniśmy się ich spodziewać? Odpowiedź na to pytanie nie jest wcale prosta, nawet naukowcy nie są do końca przekonani.

Sinice w Bałtyku - co to jest?

Sinice są trudnymi do sklasyfikowania organizmami. Jeszcze do niedawna większość biologów zaliczała je do flory, jednak najnowsze klasyfikacje uznają je za bakterie, nawet pomimo ich zdolności do fotosyntezy i obecności chlorofilu.

Sinice są bardzo dobrze znane stałemu bywalcowi akwenów - czy to jezior, czy mórz. Co jakiś czas możemy zaobserwować tzw. zakwity sinic. W takich momentach powierzchnie zbiorników wodnych okrywają się cienkim, zielonym płaszczem, który może mieć nieprzyjemny zapach, podobny do gnijących roślin.

Jeśli jesteśmy świadkiem takiego zdarzenia, mamy do czynienia z pojawieniem się kolonii sinic. Niestety nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy dokładnie pojawiają się takie wykwity - znamy tylko ogólne czynniki, które mogą sprzyjać temu zjawisku. Oto niektóre z nich:

 • temperatura wody powyżej 16-20°C - mogą pojawić się także w niższych temperaturach, ale występują wtedy zdecydowanie rzadziej,
 • dostępność soli biogenicznych,
 • słaby wiatr,
 • niewielkie mieszanie kolumny wody,
 • brak opadów.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zakwit sinic potrafi być bardzo niebezpieczny dla życia i zdrowia człowieka, który pomimo pojawienia się na wodzie zielonego kożucha, decyduje się na kąpiel. Często ludzie są przekonani, że są to zwykłe glony, które nie zrobią nam nic złego, będą najwyżej trochę nieprzyjemną substancją, która szybko się z nas zmyje. W przypadku niektórych gatunków sinic nie jest to niestety prawda. Istnieją odmiany tych bakterii, które w procesie fotosyntezy, poza tlenem, są w stanie uwalniać także różnego rodzaju substancje, które są toksyczne dla niektórych ssaków - w tym dla człowieka. 

Kontakt z toksycznymi odmianami sinic może być bardzo nieprzyjemny w skutkach, a objawy zatrucia substancjami przez nie wydzielanymi, możemy zacząć odczuwać dopiero kilka dni po niefortunnej kąpieli. Pamiętajmy także, że nie tylko my jesteśmy narażeni na nieprzyjemności związane z sinicami - jeżeli na plażę zabieramy naszego czworonoga, za wszelką cenę nie powinniśmy pozwolić mu pić wody z Bałtyku pokrytej kożuchem z sinic - może on się nabawić nie lada problemów. Oto objawy zatrucia toksynami produkowanymi przez sinice - mogą ich doświadczać zarówno ludzie, jak i zwierzęta:

 • wysypka na skórze
 • swędzenie i łzawienie oczu
 • wymioty
 • biegunka
 • gorączka
 • bóle mięśni i stawów

Sinice w Morzu Bałtyckim - sinice w Bałtyku 2018 mapa

Niestety nie da się przewidzieć wykwitów sinic, nawet jeśli mamy pewne przesłanki, aby sądzić, że w pewnych warunkach atmosferycznych będą one bardziej prawdopodobne niż w innych. Najlepiej na bieżąco sprawdzić mapy pokazujące strefy wykwitów sinic - w internecie jest bardzo wiele mapek, które są aktualizowane na bieżąco. Na szczęście taki wykwit wcale nie musi trwać wielu godzin - gdy tylko zerwie się większy wiatr lub powiększą się fale, sinice raczej znikają.

W 2018 roku było naprawdę wiele miejsc, które przynajmniej przez część roku musiały sobie radzić z sinicami - lato było bardzo gorące, więc pogoda sprzyjała też ich rozmnażaniu się i tworzeniu zielonego płaszcza na wodzie. Poniżej prezentujemy mapki wszystkich miejsc na polskim wybrzeżu, gdzie przynajmniej raz w roku 2018 odnotowano wykwity sinic - jak widać tych miejsc jest naprawdę sporo, a bakterie nie oszczędzają nawet najbardziej popularnych kurortów.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

 1. Oferty wakacyjne 2019 - last minute, All Inclusive, Polska
 2. Wakacyjna praca 2019 - dla studentów, młodzieży, za granicą
 3. Jak zaplanować urlop? Najlepsze terminy, największe obłożenie plaż
 4. Wakacyjny rozkład jazdy PKP. Jak będą jeździć pociągi w lato?
 5. Wakacyjny rozkład jazdy MPK, ZTM, komunikacji miejskiej
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News