Po przemówieniu premier Beaty Szydło nt. komunikatu Komisji Europejskiej, jeden z polityków jej formacji przyrównał słowa szefowej rządu do sławnego przemówienia ministra dyplomacji Józefa Becka z 1939 roku. Takie porównanie nie spodobało się byłemu szefowi dyplomacji, Radosławowi Sikorskiemu. 

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu, szefowa rządu Prawa i Sprawiedliwości wygłosiła specjalne przemówienie odnoszące się do komunikatu Komisji Europejskiej, która zarzuca jej gabinetowi nieprzestrzeganie standardów demokracji oraz żąda od PiS natychmiastowego rozwiązania sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego.

ZOBACZ TAKŻE – Awantura w sejmie. Kaczyński kazał rządowi wyjść z sali. Wyszli

Beata Szydło w swoim emocjonalnym przemówieniu mówiła o potrzebie obrony suwerenności Polski, a także o tym, że jej formacja będzie słuchała polskich obywateli, a nie europejskich urzędników z wątpliwą reputacją wśród europejskich społeczeństw.

Jeden z polityków Prawa i Sprawiedliwości, Dominik Tarczyński, porównał przemówienie premier Szydło do sławnego przemówienia Józefa Becka z 1939 roku.

https://www.youtube.com/watch?v=FV4F7x4sDdQ

Jednoznacznie trzeba stwierdzić, że wystąpienie pani premier będzie wystąpieniem historycznym. Historycznym dlatego, że odnosiło się do fundamentalnych wartości, na których budujemy niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, czyli do suwerenności. W tym kontekście pozwoliłem sobie porównać to wystąpienie do wystąpienia Józefa Becka, który też w momencie zagrożenia Polski podkreślał wagę suwerenności – powiedział Tarczyński w rozmowie z portalem fronda.pl

ZOBACZ TAKŻE – Sejm: Poseł PO podarła „Uchwałę w Obronie Suwerenności Polski”

Jak wyjaśnił polityk obozu rządzącego, mimo że teraz nie stoimy w obliczu zagrożenia militarnego i nie jesteśmy w stanie wojny oraz nie ma bezpośredniego zagrożenia dla suwerenności Polski, to mamy do czynienia z naciskami zza granicy.

 – Naciski nie mocarstw, lecz struktur w których jesteśmy i w których, co trzeba podkreślić, chcemy być. Musimy jednak podkreślać, że Unia Europejska jest wspólnotą równych sobie i suwerennych państw. To właśnie podkreślała dziś pani premier – wyjaśnia Dominik Tarczyński.

Na takie porównanie zareagował były minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski.

fot. twitter
fot. twitter

 

bh, źródło: fronda / twitter

...

Zobacz również