Już jasne! Służby odkryły, kto otruł Skripala

Już jasne! Służby odkryły, kto otruł Skripala Źródło: fot. youtube.com/RT

Na początku zeszłego miesiąca w brytyjskim Salisbury rosyjski dysydent i podwójny agent, Siergiej Skripal i jego córka Julia padli ofiarami zamachu, oboje zostali otruci. Jak się okazało, osobom odpowiedzialnym za próbę morderstwa, nie udało się wykonać powierzonego im zadania. Teraz wiadomo, kto próbował zamknąć usta Rosjaninowi.

Urodzony w 1951 roku w Obwodzie Kaliningradzkim Siergiej Skripal przez lata pracował na rzecz radzieckich, a później rosyjskich służb wywiadowczych. W latach 90. został podwójnym agentem, rozpoczynając współpracę z wywiadem brytyjskim. W 2004 roku został aresztowany przez FSB i osadzony w więzieniu na 13, z których spędził tam 6. W 2010 roku wymieniono go w zamian za rosyjskich agentów. Po wypuszczeniu osiedlił się na Wyspach. Wyrok był odpowiedzią na zdradę, której się dopuścił. Skripal wydał bowiem kilkudziesięciu rosyjskich agentów na terenie Wielkiej Brytanii. Przez lata żył spokojnie, aż do 4 marca, kiedy to niemal zmarł.

Wiemy z czyich rąk miał zginąć Siergiej Skripal

Jak poinformował gazeta "The Telegraph", brytyjska policja wie, kto próbował zamordować 66-letniego Skripala i jego 33-letnią córkę. Według dziennika udało się to po przeanalizowaniu nagrań z monitoringu i sprawdzeniu listy osób, które w ostatnim czasie przylatywały na Wyspy i także drogą lotniczą je opuszczały. Kamery monitoringu miały ponadto zarejestrować numery rejestracyjne samochodów, którym poruszali się zamachowcy. Tożsamości sprawców jak na razie nie podano. Warto pamiętać także, że informacje przekazane przez dziennik nie zostały oficjalnie potwierdzone. Rząd w Londynie wraz z wieloma innymi rządami Europy i świata (w tym z rządem polskim) winą za atak obarczył Kreml. Władze Federacji Rosyjskiej naturalnie zaprzeczyły. Otruci zostali już wybudzeni ze śpiączki, a ich stan znacznie się poprawił. Niedługo zostaną zapewne przesłuchani przez brytyjskie służby.
ZOBACZ TAKŻE:
  1. Szokujące słowa Masy! Chodzi o Roberta Biedronia
  2. PiS porównuje ministra Szyszkę do Jana Pawła II
  3. Morawiecki w 2017: Nie wprowadzę żadnych podatków. Wczoraj: Będzie nowy podatek
[pol id="346"] źródło: wyborcza.pl Następny artykuł