Oto przykłady antyimigranckiego przekazu w "Angry Birds"

Oto przykłady antyimigranckiego przekazu w "Angry Birds"

Do polskich kin wszedł właśnie animowany film dla dzieci "Angry Birds" oparty na popularnej grze o tej samej nazwie. Ciesząca się ogromną popularnością wśród małych widzów produkcja, wywołuje jednak kontrowersje wśród dorosłej części widowni. Film ma mieć bowiem przekaz antyimigrancki.

Fabuła filmu nie podoba się zwolennikom przyjmowania imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, ponieważ - jak przekonują - jest ona pełna antyimigranckich i antyislamskich wrzutek.

Film opowiada o spokojnej krainie zamieszkiwanej przez tytułowe ptaszki. Mieszkańcy ptasiej krainy z początku bardzo chętnie przyjmują przybyszy - zielone świnie -  którzy dotarli do nich łodziami (nawiązanie do napływu imigrantów przez morza). Bardzo szybko jednak na jaw wychodzą prawdziwe zamiary nowych mieszkańców, którzy coraz częściej żądają więcej i więcej, a w pewnym momencie wysadzają nawet jedną z wiosek.

Lewicowi aktywiści dopatrują się niemal na każdym etapie filmu antyimigranckich i antyislamskich przekazów.

I tak na przykład niektóre świnie (zwierzęta uważane przez wyznawców islamu za nieczyste) są stylizowane na stereotypowego muzułmanina noszącego "tradycyjną  brodę", którą można spotkać najczęściej u najbardziej radykalnych wyznawców Mahometa. Często pojawiają się również na tle materiałów wybuchowych. Także kolor zielony jest kojarzony z islamem (był to ulubiony kolor Mahometa, jest częścią flag wielu państw muzułmańskich).

angry1

Brodate świnie (islamscy terroryści) wykonują również często kojarzony z islamistami gest tj. wznoszą palec wskazujący w niebo.

angry3

Występujące w filmie świnie nie potrafią się też opanować na widok ptasiej płci pięknej (nawiązanie do ataków seksualnych dokonywanych przez imigrantów w Europie zachodniej).

abgry2

Agresywne i roszczeniowe świnie (nawiązanie do stereotypowego wizerunku imigranta) w pewnym momencie filmu dokonują zamachów bombowych na ptasie wioski. Mają zresztą ogromne zamiłowanie do ładunków wybuchowych (nawiązanie do islamskich terrorystów przeprowadzających zamachy w Europie).

Pojawiły się także nawiązania do Europejskich władz i środowisk politycznych.

Stara ptaszyca, która przekonuje wszystkich, by przyjmować świnie, mimo ich agresywności i oczekiwań. Ma to być nawiązanie do Angeli Merkel i jej bezmyślnej polityki proimigracyjnej.

angry4

W filmie pokazano również stosunek europejskich władz, które za wszystkie ataki agresywnych przybyszy obwiniają swoje społeczeństwa. W tym przypadku nawiązaniem jest ptasi szeryf, który za wszystko co złe obwinia ptaki.

Pojawiają się także nawiązania do środowisk politycznych tj. przeciwników i zwolenników przyjmowania imigrantów. Przeciwnicy to dumne ale zrezygnowane ptaki rzeźbiące orły w glinie (orły często są godłami państw, uważane za potężne i dumne ptaki) a zwolennicy to głupiutkie ptaszki malujące całymi dniami tęcze (nawiązanie do proimigranckiej lewicy, której jednym z symboli jest właśnie tęcza).

angry5

Jedną z postaci występujących w filmie jest stary i leniwy, ogromny orzeł, żyjący z dala od wszystkich, bezczynnie przypatrujący się wszystkim wydarzeniom - to z kolei nawiązanie do USA, która przygląda się całemu kryzysowi imigracyjnemu w Europie, mimo że jest po części za niego odpowiedzialna.

angry6

Także główni bohaterowie a raczej ich ubarwienie to nawiązanie do barw narodowych jednego z krajów tj. Niemiec, które są jednym z głównych celów imigrantów.

angry7

W filmie mają być także nawiązania do zachodnich mediów, które często milczą lub wręcz kłamią w sprawie incydentów z udziałem imigrantów. "Welcome to Angry Birds, Smile, Be Happy" (Witamy w Angry Birds, Uśmiechnij się, Bądź szczęśliwy) to właśnie stosunek mediów, które tuszują wiele wydarzeń i udają, że wszystko jest w porządku.

angry8

Nawiązań w filmie dla dzieci do aktualnych wydarzeń w Europie w związku z kryzysem imigracyjnym jest o wiele więcej. Niektórzy podejrzewają, że we wszystkim maczał palce amerykański miliarder Donald Trump, znany ze swojego radykalnie antyimigranckiego nastawienia. Ma to być część jego kampanii wyborczej w wyścigu po urząd prezydenta USA.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Następny artykuł