Jesienią telewizja TVN ruszy z emisją nowego programu. Pomysł Piotra Kraśko wzbudza ogromne kontrowersje, choć nie ukazał się jeszcze żaden jego odcinek. Powody do krytyki mają zarówno przedstawiciele lewicy, jak i prawicy.

Inspirując się doświadczeniami telewizji zachodnioeuropejskich Piotr Kraśko, dawny prezenter Telewizji Polskiej przekonał TVN do stworzenia i emisji programu traktującego o losie uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki. Jakby sam temat nie był kontrowersyjny, ogromne emocje wzbudza jego tytuł.

„Wracajcie, skąd przyszliście”, takie imię nosił będzie program, w którym udział weźmie sześciu uczestników oraz sam prowadzący. O kulisach powstawania projektu opowiedział sam Piotr Kraśko.

– Ten program miał już kilka swoich edycji międzynarodowych: australijską, holenderską, szwedzką i duńską. Te kraje to o tyle różne przykłady od Polski, że tam po prostu są uchodźcy, więc tam wszystko się zaczynało od spotkania z nimi np. w rodzinnym mieście jego uczestników […] – powiedział NaTemat dziennikarz.

Nowy show TVN wzbudza ogromne kontrowersje

Zadaniem uczestników będzie pokonanie drogi, którą muszą pokonać uchodźcy, by dostać się do Europy. Wśród sześciu uczestników znajdzie się trójka zwolenników i trójka przeciwników przyjmowania przez państwo polskie dotkniętych wojną i biedą osób.

Jak mówi jego pomysłodawca, chodzi o to, aby osoby te skonfrontowały swoje poglądy z rzeczywistością i zostały zmuszone do dyskusji na ten temat. Pomysł wiążę się jednak z ogromnym ryzykiem, jeśli chodzi o jego odbiór.

Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy pomagania uchodźcom będą mogli go skrytykować, gdyż program nie ma zamiaru przekonywać do zmiany poglądów, a do refleksji. Także sam tytuł jest kontrowersyjny i nieuważnemu słuchaczowi, lub komuś, kto nie poświęci czasu, by go obejrzeć, może wydać się obraźliwy.

– Pierwszy materiał o uchodźcach zrobiłem w połowie lat 90. kiedy trwała wojna w Rwandzie i setki tysięcy ludzi uciekały przed rzezią do Kongo. Przyznaję, że przez te wszystkie lata nie widziałem lepszego pomysłu na opowiedzenie historii uchodźców jak właśnie „Wracajcie, skąd przyszliście” – opowiada Kraśko.

Kiedy zaczął się kryzys migracyjny?

Początek trwającego obecnie kryzysu datuje się na 2015 rok. Wtedy to rozpoczęło się masowe przemieszczanie się ludności z Bliskiego Wschodu do Europu drogą lądową oraz morską. Najwięcej uchodźców, z których niemal 75 proc. stanowią mężczyźni, pochodzi z Syrii, Afganistanu i Iraku.

Do tej pory na teren Unii Europejskiej przybyło miliony poszukujących nowego życia osób, co przyczyniło się do sporego przewrotu w polityce Wspólnoty. Państwa podzieliły się na te popierające pomoc i przyjmujące uchodźców oraz te przeciwne, nie chcące się angażować.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Samolot z Polakami rozbił się w górach. Ratownicy NIE pójdą po nich
  2. Wyborcy mu tego nie darują! Astronomiczna kwota za remont willi Andrzeja Dudy
  3. Nową gwiazdą TVN zostanie… wnuczka Millera! Widzów zamurowało

Kto ma lepszą armię: Polska czy Białoruś? PORAŻAJĄCA różnica!

Wszyscy byli ZDUMIENI, gdy te gwiazdy wyszły z szafy...

Czy uważasz, że Polska powinna przyjąć uchodźców?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

źródło: natemat.pl

...

Zobacz również