Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało zwolnienie prawie pół tysiąca pracujących jeszcze policjantów. Zdaniem wiceszefa resortu, policjanci, którzy zaczynali jeszcze w Milicji Obywatelskiej, nie pasują do pozostałych funkcjonariuszy, którzy „swoją pracę zaczynali w niepodległej Polsce”.

O zwolnieniach w Policji mówił Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych podczas wizyty w Poznaniu. Zieliński stwierdził, że należy zabrać się za „dekomunizację” służb mundurowych, a zwłaszcza policji, gdzie wciąż pracuje „znacząca liczba osób”, które pracę zaczęły jeszcze w PRL. W związku z tym ze stanowiskiem najprawdopodobniej pożegna się 474 policjantów, którzy piastują kierownicze stanowiska.

 – Takich osób jest 474 w polskiej policji, i stanowią oni 16,5 proc. wszystkich osób pełniących funkcje kierownicze. To jest znacząca jeszcze liczba, bo należy ją zestawić z liczbą, która pokazuje, ile w ogóle milicjantów jeszcze jest w policji, a jest ich 8,5 proc. w całej stutysięcznej formacji – mówił Zieliński.

Wiceminister oświadczył, że komendanci będą mieli wolną rękę, jeśli chodzi o wybór. Każdy z nich będzie mógł zwolnić lub zostawić danego funkcjonariusza z przeszłością w milicji. Resort dał jednak do zrozumienia, jakiego rozwiązania oczekuje.

 – Komendanci na swoich szczeblach podejmują decyzje, ale resort oczekuje, że te decyzje zostaną zrealizowane do końca roku – oświadczył Zieliński.

Polityk podkreślił, że oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by policjanci ci pozostali w czynnej służbie, a MSWiA „nikogo nie usuwa”. Dodał jednak, że tacy „problematyczni” policjanci nie będą mieli już co liczyć na dalsze piastowanie kierowniczych funkcji.

 – Jestem przekonany, że decyzje zostaną podjęte i zrealizowane, bo czas najwyższy po ponad 26 latach Polski niepodległej, Polski suwerennej, żeby formacje państwowe, które powstały właśnie w wolnej Polsce, mogły już w swoich szeregach w funkcjach kierowniczych mieć tych, którzy zaczynali w nich służbę, a nie wcześniej, w PRL-u. My nikogo nie usuwamy ze służby. W policji mogą dokończyć swoją służbę ci, którzy zaczynali w MO, ale nie będą już pełnili funkcji kierowniczych – podkreślił wiceszef MSWiA

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: strajk.eu
pt

...

Zobacz również