Serbska Partia Postępowa, której przewodniczącym jest obecny premier Serbii Aleksandar Vučić, ponownie odniosła zwycięstwo w przedterminowych wyborach parlamentarnych. Według sondaży exit-poll frakcja zdobyła 56% głosów. Były to trzecie wybory parlamentarne w przeciągu ostatnich czterech lat.

Serbska Partia Postępowa jest formacją konserwatywną, którą można zakwalifikować jako centroprawicową. Została założona przez 20 członków nacjonalistycznej Partii Radykalnej Vojislava Šešelja, serbskiego nacjonalisty, szerzyciela idei tzw. „Wielkiej Serbii” zakładającej zjednoczenie wszystkich bałkańskich ziem zamieszkiwanych przez Serbów.

Partia Postępowa, w przeciwieństwie do Partii Radykalnej, opowiada się za wstąpieniem Serbii do struktur Unii Europejskiej. Premier Aleksandar Vučić zapowiadał, że kontynuowanie rozmów akcesyjnych z Brukselą jest dla niego jednym z głównych celów, które partia będzie realizować podczas najbliższej kadencji.

Według wstępnych sondaży do serbskiego parlamentu dostaną się także: założona przez Slobodana Miloševicia Socjalistyczna Partia Serbii (12%) oraz Partia Radykalna.

Wybory, obserwowane przez pracowników OBWE, odbyły się także na terytorium Kosowa. Miało w nich wziąć udział 44% z mieszkających tam Serbów.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

Józef Gawron, źródło: http://www.balkaninsight.com/en/article/serbian-ruling-party-wins-parliamentary-elections-04-24-2016

...

Zobacz również