Ta zagadka od wielu lat nurtowała wybitnych archeologów. Sensacyjne doniesienia z Jerozolimy z miejsca, w którym odkryto ciało Chrystusa. 

W miejscu gdzie obecnie znajduje się Bazylika Grobu Bożego w Jerozolimie odkryto grób, który miał należeć do Jezusa. Teraz National Geographic informuje, że naukowcom udało się potwierdzić, że te doniesienia są niemalże pewne.

ZOBACZ TAKŻE: Koniec z „Panem Bogiem” będącym facetem. Kościół zdecydował i wprawił wiernych w osłupienie

Badania pozostałości z grobowca

Przeprowadzono analizę chemiczną z odłamków jaskini wapiennej pochodzącej ze świątyni. Jej wynik udowodnił, że badane pozostałości pochodzą z czasów starożytnego Rzymu. Zaprawa, która jest osadzona wokół marmurowej płyty grobowej, pochodzi z okresu Konstantyna. Wiadomo, że cesarz ten sprawował władzę w Rzymie w IV wieku. To właśnie on rozkazał grupie wysłanników udać się do Jerozolimy i odnaleźć grób Jezusa. Nad znalezionym nagrobkiem zbudowano kościół. Najnowsze doniesienia naukowców potwierdzają, że chodzi o ówczesną Bazylikę Grobu Bożego.

– Cechą grobowca jest długa półka, czyli łoże pogrzebowe, które zgodnie z tradycją było miejscem ukrzyżowania ciała Jezusa Chrystusa. Takie półki i nisze, wykute z wapiennych jaskiń, są powszechne w grobowcach bogatych Żydów Jerozolimskich z I wieku – donosi National Geographic.

Odkrycie obala wszelkie wątpliwości

To znalezisko obaliło roztaczane od lat wątpliwości, czy kościół wybudowano we właściwym miejscu. Dotychczas dowody znalezione w grobowcu przez naukowców pochodziły z XI-XII wieku z okresu wypraw krzyżowych.

Niestety nadal nie pozyskano dowodów archeologicznych na to, że w tej wapiennej jaskini kogoś pochowano. Grób był zamknięty przez kilka stuleci, po raz pierwszy od dawna otwarto go w 2016 roku z powodu prowadzenia prac renowacyjnych. To co, co zobaczyli naukowcy po odsłonięciu marmurowej płyty totalnie ich zaskoczyło. Pod nią znajdowała się kolejna, która ewidentnie pochodziła ze starszego okresu i miała wycięty symbol krzyża. Wielu archeologów jest zdania, że jest to dowodem, że w tym miejscu wcześniej stała rzymska świątynia.

ZOBACZ TAKŻE: HAŃBA! Duda ułaskawi księdza pedofila?! Kościół się tego domaga

Najbardziej bulwersujące fakty o Janie Pawle II


Gdzie pracował młody Bergoglio? Szokujące! 10 nieznanych faktów o papieżu Franciszku

Zobacz również