Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych Ameryki dokonali sensacyjnego odkrycia. Uważają, że udało im się znaleźć ukryty ocean gigantycznych rozmiarów – mogłyby się w nim pomieścić wszystkie morza na Ziemi.

Gigantyczny ocean ma znajdować się na Plutonie. Choć jest ukryty pod wielką lodową kopułą, sam nie powinien być zamarznięty.

–  Skutecznym izolatorem dla ciekłej wody pod powierzchnią Plutona jest obecność ciepłych skał i grubej pokrywy lodowej. Z tego względu podpowierzchniowy ocean nie jest niczym zaskakującym. Szczególnie, że w wodzie jest amoniak, który powstrzymuje zamarzanie – tłumaczy Nimmo z z Uniwersytetu Kalifornijskiego i z Instytutu Technologicznego w Massachusetts.

– Badania unaoczniają, że środowisko na Plutonie jest bardziej różnorodne, niż dotychczas sądziliśmy – potwierdza Richard Binzel.

Dzięki temu odkryciu naukowcy zastanawiają się, czy na Plutonie może istnieć życie. Choć istnienie tak dużego zbiornika wodnego z pewnością sprzyja jego powstaniu, to skrajnie niska temperatura tam panująca – wręcz przeciwnie.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

...

Zobacz również