Wizyta Donalda Trumpa w Polsce jest dla polskiej dyplomacji szansą na zawiązanie intratnych umów. Jedną z nich będzie ta, dotycząca nowego Międzymorza.

Przed Polską pojawia się szansa utworzenia sojuszu w Europie Środkowo-Wschodniej przy wsparciu Ameryki. Obejmowałby on państwa od północy do południa kontynentu. Polska miałaby sprawować w sojuszu przewodnią rolę.

O projekcie Intermarium napisał prof. Marek Jan Chodakiewicz. Skonstruował on listę rad, którymi kierować powinna się w rozmowach z Donaldem Trumpem polska dyplomacja.

Trzeba nie tylko być gotów postawić Amerykanom odpowiednie propozycje w sprawie uzbrojenia (w tym i bronią nuklearną), ale również w sprawie inwestycji: wojskowych i cywilnych. I trzeba być przygotowanym na przyjęcie takiej pomocy – pisze na łamach Wolność24, Chodakiewicz.

Profesor zaleca podjęcie konkretnych działań gospodarczych i administracyjnych, które przybliżałyby nas do realizacji projektu Międzymorza. Wśród nich jest m.in. obniżenie podatków i walka z biurokracją. Chodakiewicz zaleca również premiowanie najwybitniejszych uczniów studiami w USA.

Polska powinna postawić się w jak najlepszym świetle i dobrze wypromować ideę Intermarium. Zwłaszcza, że w walce o wsparcie USA mamy konkurować z Syrią, Irakiem, Afganistanem i Południowochińskim.

Międzymorze miałoby odgrywać istotną rolę w NATO i wzmacniać wschodnią flankę sojuszu. Jest to, zdaniem profesora, ważne ze względu na przemiany, jakie zachodzą w Europie.

Niedługo islam spowoduje, że wartości, którym hołduje Ameryka pozostaną jedynie na wschodzie Europy. A to oznacza, że narody Międzymorza staną się dużo bardziej solidnymi członkami NATO. W końcu bezpieczeństwo regionalne – w oparciu o solidarność Międzymorza — dotyczy również wzmocnienia gospodarczego Intermarium w kontekście handlu trans-atlantyckiego – napisał prof. Marek Jan Chodakiewicz.

źródło: Wolność24

...

Zobacz również