Senność po posiłku, koala
senność po posiłku
- 25 Maja 2020

Senność po posiłku. Czy to cukrzyca? Opinia diabetologa

Senność po posiłku dotyka wiele osób. Często stanowi powód do niepokoju, wiele osób uważa, że jest ona oznaką poważnej choroby, jaką jest cukrzyca. Jak jest naprawdę?

Senność po posiłku jest objawem cukrzycy? Niekiedy pojawiają się takie informacje, co powoduje niepokój wśród wielu osób. Niejedna osoba odczuwa senność po posiłku, zwłaszcza po obiedzie lub obfitej kolacji. Czy jest to powód do niepokoju?

Senność po posiłku - czy to cukrzyca?

Senność, która ogarnia cię po posiłku nie musi być powodem do niepokoju. Zwłaszcza posiłki obfite w węglowodany lub po prostu duże porcje mogą ją wywoływać. Po zjedzeniu posiłku trzustka wydziela dużo insuliny, by wyrównać poziom glukozy we krwi. Gdy cukier spada, robimy się senni. Nie ma w tym nic dziwnego czy niepokojącego.

Jeśli chodzi o cukrzycę, powinno się zwracać uwagę na objawy, takie jak: częste infekcje układu moczowo-płciowego, duże pragnienie występujące picie dużej ilości płynów, uczucie suchości w jamie ustnej, zmęczenie, powolne gojenie się ran, niewyraźne widzenie. Nasilenie objawów może być różne u różnych osób, w zależności od tego, jak bardzo podwyższony jest ich poziom cukru we krwi. Niektóre osoby, szczególnie te ze stanem przedcukrzycowym lub cukrzycą typu 2, mogą początkowo nie odczuwać objawów. Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na cukrzycę, nie zwlekaj! To poważna choroba. Natychmiast udaj się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.

- W grupie ryzyka są osoby z nadwagą i otyłością, z nadciśnieniem tętniczym, z wysokim stężeniem cholesterolu, z rodzinnym występowaniem cukrzycy i takie, u których wcześniej rozpoznano insulinooporność. Pamiętaj też, że niektóre leki, np. sterydy, mogą zaburzać prawidłową tolerancję glukozy. W takim przypadku również należy okresowo wykonywać oznaczenia glukozy we krwi – podkreśla doktor Rubiec-Niemirowska, diabetolog i endokrynolog cytowana przez msn.com.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News