Senator PiS: Nie zdradziłbym tej zgwałconej 12-latce gdzie można usunąć ciążę, choć to legalne

Senator PiS: Nie zdradziłbym tej zgwałconej 12-latce gdzie można usunąć ciążę, choć to legalne Źródło:

Stanisław Karczewski to były chirurg i ordynator oddziału chirurgicznego. Obecnie zajmuje się jednak polityką. Od długiego czasu jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości, a także marszałkiem senatu.

Karczewski był ostatnio gościem Moniki Olejnik w Radiu Zet. Z dziennikarką rozmawiał między innymi o zgwałconej 12-latce, której nie chciano udzielić pomocy w przeprowadzeniu aborcji ze względu na klauzule sumienia. Ministrem Zdrowia była wtedy Ewa Kopacz, która osobiście zainterweniowała w tej sprawie, dzięki czemu zgwałcona dziewczynka mogła usunąć ciąże. Według Karczewskiego decyzja o tym, żeby pomóc nastolatce, nie była dobra.

- Nie taka jest rola ministra - mówił.

- Ja też podpisałem klauzulę sumienia i gdyby przyszła do mnie kobieta mająca prawo do legalnej aborcji, to bym jej nie powiedział, gdzie może zostać przeprowadzony zabieg. Dlatego, że podpisałem klauzulę sumienia i dlatego, że nie wiem, gdzie się przeprowadza takie zabiegi - tłumaczył marszałek senatu.

Olejnik zwróciła uwagę na fakt, że na Podkarpaciu nie ma możliwości wykonania zabiegu aborcji, nawet w przypadku, kiedy ciąża pochodzi z gwałtu lub zagraża życiu matki. Wszyscy lekarze w tym województwie podpisali bowiem klauzule sumienia. Marszałek odpowiedział, że przecież "są inne województwa", jednak nie potrafił wyjaśnić, do kogo miałaby się zgłosić zgwałcona.

Jest możliwe w Polsce realizowanie prawa [...] Musiałabym znać przypadek tej kobiety, sytuację. Nie mogę odpowiedzieć w sposób ogólny o sytuacji jednostkowej - mówił Karczewski

źródło: rp.pl

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News