Opozycja ma szansę na przejęcie Senatu. Wtedy PiS nie mógłby dłużej łamać Konstytucji

Opozycja ma szansę na przejęcie Senatu. Wtedy PiS nie mógłby dłużej łamać Konstytucji Źródło: Fot. Wikimedia.org

Senat RP w kontekście nadchodzących wyborów parlamentarnych coraz bardziej zyskuje na znaczeniu w oczach polityków i wyborców. Przez lata zdążyliśmy przyzwyczaić się do niemalże jednomyślności dwóch izb parlamentu, ale w sytuacji pogłębiającej się polaryzacji najwyższa pora zacząć myśleć o tym, co będzie, gdy większość w Sejmie reprezentować będzie opcje inna od tej górującej w Senacie. Wtedy PiS nie mógłby już łamać Konstytucji.

Polskie zgromadzenie ustawodawcze ma dominującą pozycję w państwie. To ono przede wszystkim decyduje o brzemieniu i sposobie egzekwowania prawa. W każdą ustawę zaangażowane muszą być dwie obradujące w imieniu obywateli izby, dlatego tak istotnie jest posiadane większości w obu z nich, by móc skutecznie rządzić. Obecnie zarówno w Sejmie jak i Senacie wyraźną przewagę ma Zjednoczona Prawica, ale już w tym roku odbędą się kolejne wybory parlamentarne i sytuacja może ulec zmianie. Obecne sondaże największe szanse na zwycięstwo w jesiennej elekcji dają ekipie rządzącej, a zdająca sobie z tego sprawę opozycja przygotowuje się na scenariusz, w którym, choć nie będzie sprawowała faktycznej władzy, przejmie Senat, by blokować decyzje Sejmu.

Taka zmiana jest możliwa, a jej mądre zastosowanie skutecznie ograniczy niemal jedynowładczą moc posłów i posłanek. Czyżby nadeszła pora realnego parlamentarnego konfliktu?

Senat w rękach opozycji to największy koszmar Prawa i Sprawiedliwości

Obecnie podobnie jak w Sejmie, większość senatorów przynależy do PiS. W ten sposób nawet najbardziej kontrowersyjne prawo może zostać zaakceptowane, a Platforma Obywatelska czy Nowoczesna będą miały na to znikomy wpływ. W następnej kadencji jednak bardzo możliwe jest odwrócenie tej sytuacji i wpadnięcie wyższej z parlamentarnych izb w ręce przeciwników Jarosława Kaczyńskiego. Jak przekazała jakiś czas temu "Rzeczpospolita", jest to tym bardziej możliwe, że wedle symulacji i danych, którymi dysponują opozycjoniści, aż 70 proc. miejsc w Senacie można spokojnie wyrwać PiS.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Odmienny od Sejmu pod względem poglądów i tendencji w głosowaniu Senat jest największym koszmarem Prawa i Sprawiedliwości i mógłby skutecznie ukrócić łamanie przez tę partię Konstytucji, a także zmianę samej ustawy zasadniczej. Nadchodzące wybory zapowiadają się więc bardzo ciekawe. Oczywiście będziemy relacjonować je na Pikio.pl.

Dlaczego Senat jest tak ważny?

Do Senatu, po przegłosowaniu w Sejmie, trafiają wszystkie ustawy. Zadaniem senatorów jest ich zaopiniowanie, wprowadzenie, lub nie, poprawek i ewentualne przyjęcie, co spowoduje przekazanie nowego prawa do podpisu Prezydentowi RP. Gdy Senat nanosi na ustawę poprawki, ta ponownie trafia do Sejmu, który jeśli nie odniesie się do zmian, "zamraża" ustawę, a ta z upływem kadencji zostaje wyrzucona i cały proces legislacyjny należy rozpoczynać na nowo. Jeśli jednak Senat nie zajmie w ciągu 30 stanowiska odnośnie do ustawy, oznacza to milczącą zgodę. Istnieje oczywiście możliwość przegłosowywania ustaw bez względu na zdanie Senatu, lecz wymaga to bezwzględnej większości w Sejmie. Problem pojawia się, gdy Sejm pragnąłby zmienić Konstytucję. I tutaj pojawia się ogromna szansa dla opozycji. Gdyby ta przejęła Senat mogłaby skutecznie blokować wiele zapędów władzy, także te odnoszące się do ustawy zasadniczej. By ją zmienić wymagana jest zgoda obu izb i przyjęcie nowego projektu bez żadnych poprawek, co oznacza, że choć jedna wątpliwość uniemożliwia zmianę najważniejszego z polskich praw. Tego właśnie boi się Prawo i Sprawiedliwość, które na ten moment beztrosko korzysta z posiadanej większości zarówno w Sejmie jak i Senacie. Rządzący zauważają jednak widmo utraty pełni władzy, opozycja natomiast doskonale wie, jak wiele znaczyłaby jej wygrana na tym polu. - Bardzo poważnie traktujemy scenariusz, w którym wygrywamy wybory do Sejmu, ale ze względu na zjednoczenie opozycji tracimy kontrolę nad Senatem [...] Przygotowujemy się na wariant, by rządzić bez Senatu - powiedział "Rzeczpospolitej" wpływowy polityk PiS. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Andrzej Duda nie ma już przed nimi tajemnic! Eksperci rozgryźli każdy jego gest
  2. Jarosław Kaczyński może jest niski, ale jaki uroczy. Prezes wcale nie taki groźny!
  3. Pikio.pl przekazało 10 000 złotych na WOŚP! Zachęcamy wszystkich do wspierania Orkiestry
  4. Pola Raksa i Bogusław Linda byli parą! Poznajcie historię płomiennego romansu
  5. Ile zarabia Katarzyna Dowbor? Zarobki wprawiają w osłupienie
  źródło: OKO.press
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News