Seksizm szkodzi zdrowiu.. mężczyzn!

Seksizm szkodzi zdrowiu.. mężczyzn! Źródło:

Szowinistyczne postawy nie szkodzą jedynie kobietom, przeciwko którym są skierowane. Okazuje się, że seksizm szkodzi również wyznającym go mężczyznom.

Seksistowskie zachowania i postawy przypominają miecz obusieczny. I to bynajmniej nie tylko dlatego, bo samopoczucie kobiet emanuje na jakość życia mężczyzn. Okazuje się bowiem, że ci, którzy dyskryminują kobiety, o wiele częściej mają problemy ze zdrowiem psychicznym.

Przedstawioną tezę potwierdzają badania opublikowane w „Journal of Counseling Psychology". Dowiadujemy się z nich, że wiara w istnienie typowo "męskich" cech, charakterystyczna dla seksistowskiego myślenia, rzutuje na skłonności depresyjne. Wśród "męskich" norm w badaniu wyliczone zostały m.in. dominacja, donżuaneria, przemoc i skłonność do ryzyka.

 - Stosowanie się do określonych wzorców męskości, takich jak samowystarczalność, władza nad kobietami czy donżuaneria wykazuje ewidentne i stałe powiązania z problemami ze zdrowiem psychicznym - czytamy w badaniu.

Inne brane pod uwagę cechy, takie jak potrzeba władzy nad kobietami czy pogarda wobec homoseksualistów, odbijają się negatywnie na życiu towarzyskim. W rezultacie, pośrednio, są one również czynnikami podkopującymi zdrowie psychiczne.

 
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News