Wolnomularstwo od chwili powstania, zawsze wzbudzało silne emocje. Owiane tajemnicą, pełne legend narosłych wokół niego – interesowało wszystkich. Wśród historii o masonach niezwykle interesująca jest również ta. Hrabia, którego historia zaczyna się na początku XVIII wieku, w 1902 roku miał udzielić wywiadu.

Wiek XVIII to apogeum popularności masonerii. Każdy arystokrata chciał należeć do loży masońskiej, a te wyrastały w całej Europie jak grzyby po deszczu. Jednym z robiących wówczas ogromną karierę był hrabia de Saint-Germain.

W 1710 roku brylował na salonach Włoch. Występował tam jako Markiz Balletti i był niezwykle pożądanym gościem wielu lóż masońskich i innych tajnych stowarzyszeń. Przystojny mężczyzna w sile wieku zdążył nawet uwieść młodą hrabinę de Georgy, potem jednak zniknął bez śladu.

Ponownie głośno zrobiło się o nim 1758 roku, gdy pojawił się na francuskim Wersalu. I znów opisywany był jako przystojny 40-latek, chociaż powinien być już bliżej osiemdziesiątki. Długo na dworze francuskiego króla nie zabawił, bo chociaż zyskał jego przychylność, za bardzo polubiła go także królewska faworyta, słynna Madame Pompadour.

W 1762 roku właśnie Saint-Germain miał przepowiedzieć przyszłej carycy Katarzynie jedynowładztwo i potęgę w ciągu 20 tygodni. Faktycznie jego przepowiednia spełniła się, chociaż niektórzy właśnie hrabiemu zarzucają przyczynienie się do przewrotu, w wyniku którego Katarzyna II została carycą.

Nie wiadomo, gdzie urodził się hrabia Saint-Germain, nie wiadomo także kiedy. Wszędzie, gdzie się pojawiał, wywierał wrażenie czterdziestoparoletniego bogatego mężczyzny o nienagannych manierach. Wszędzie wzbudzał emocje i wszędzie wkradał się we względy najważniejszych osób. Miał posiąść wiedzę najwyższą, dostępną najwyższym mistrzom masońskim. Posiadał liczne talenty artystyczne, wspaniale grał na instrumentach, przepięknie malował. Kiedy zaś umarł, jego trumna po kilku dniach okazała się pusta.

Widziano go ponoć w 1835 roku w Paryżu. W 1867 roku miał wziąć udział w zebraniu Wielkiej Loży Mediolanu, zaś w 1902 roku podobno udzielił wywiadu filozofowi i ezoterykowi Rudolfowi Steinerowi.

Źródło: on.interia.pl

...

Zobacz również

11 teorii spiskowych, które naprawdę dają do myślenia