Sejm uchwalił właśnie ustawę o minimalnej stawce godzinowej za pracę na umowę-zlecenie oraz w ramach samozatrudnienia. Od teraz nie będzie można płacić mniej niż ustalona kwota. 

W ustawie zapisano, że minimalna stawka godzinowa będzie początkowo wynosić 12 złotych, jednak będzie ona waloryzowana (razem z minimalnym wynagrodzeniem) każdego roku i już w 2017 będzie wynosić 13 złotych brutto.

Minimalna stawka godzinowa obejmie wszystkie umowy zlecenia oraz samozatrudnionych, którzy pracują w ten sposób w firmach. Jak zapisano w ustawie, będzie ona miała zastosowanie do wszystkich umów-zlecenie bez względu na to w jaki sposób ustalane jest wynagrodzenie tj. godzinowo, dziennie, tygodniowo czy miesięcznie.

Za przyjęciem ustawy o minimalnej stawce godzinowej głosowało 380 posłów, 47 było przeciwko, a 14 wstrzymało się od głosu. Wcześniej Sejm nie przyjął wniosku Nowoczesnej, która chciała odrzucenia ustawy w całości oraz wniosku Polskiego Stronnictwa Ludowego, który chciał stawki godzinowej na wyższym poziomie.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: money.pl

...

Zobacz również