Sejm przyjął uchwałę, na której mocy dzień 11 lipca będzie obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

W wyniku popełnionego w latach 1943-1945 ludobójstwa, zamordowanych zostało ponad sto tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej, głównie chłopów. Ich dokładna liczba do dziś nie jest znana, a wielu z nich wciąż nie doczekało się godnego pochówku i upamiętnienia. […] Ofiary zbrodni popełnionych w latach 40. przez ukraińskich nacjonalistów nie zostały w sposób należyty upamiętnione, a masowe mordy nie zostały nazwane mianem ludobójstwa – czytamy w oddającej hołd ofiarom Rzezi Wołyńskiej uchwale przyjętej przez Sejm.

W uchwale znalazł się również fragment wyrażający solidarność z Ukraińcami, którzy zginęli w ramach akcji odwetowej polskiego podziemia.

 – Przypominając zbrodnie ukraińskich nacjonalistów nie można przemilczeć ani relatywizować polskich akcji odwetowych na ukraińskie wnioski, w wyniku których także ginęła ludność cywilna – czytamy w uchwale.

Ponadto Sejm domaga się w uchwale ustalenia miejsc zbrodni i ich odpowiedniego oznaczenia, a także zorganizowania godnego pochówku odnalezionych ofiarom.

Za uchwałą głosowało 432 posłów, nikt nie był przeciw, 10 osób wstrzymało się od głosu, w tym 7 posłów Nowoczesnej i 3 Platformy Obywatelskiej. Z formacji Ryszarda Petru od głosu wstrzymali się Jerzy Meysztowicz, Ewa Lieder, Katarzyna Lubnauer, Monika Rosa, Krzytof Mieszkowski, Joanna Scheuring-Wielgus, Adam Szłapka. Z kolei z formacji Grzegorza Schetyny byli to Marian Zembala, Janusz Cichoń i Marcin Święcicki.

fot. sejm.gov.pl
fot. sejm.gov.pl

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: sejm.gov.pl

...

Zobacz również