Projekt o świeckim państwie ekspresowo odrzucony. Nie było nawet głosowania

Projekt o świeckim państwie ekspresowo odrzucony. Nie było nawet głosowania Źródło: .

Sejm miał dziś skupić się nad projektem zatytułowanym "Świeckie państwo". To, co miało miejsce na Wiejskiej, nie mieści się niektórym w głowie. Nie tracono czasu nawet na czytanie projektu, a komisji zajęło 4 minuty, by go odrzucić.

Sejm miał zająć się dziś projektem ustawy o świeckim państwie. Komisja do spraw Petycji postąpiła jednak nie tak, jak życzyliby sobie tego wnioskodawcy. Projekt został odrzucony w dosłownie 4 minuty, a zebrani, którzy mocą prawną mogli "przepchać" go dalej, nie mieli zamiaru nawet zapoznawać się z jego treścią.

Sejm nie zajmie się oddzieleniem państwa od Kościoła. "Nie widzę takiej potrzeby"

Projekt "Świeckie państwo" zakładał przede wszystkim trzy postulaty. Wnioskującym zależało na tym, by zlikwidować Fundusz Kościelny i jednocześnie pozbawić księży ubezpieczenia, które finansowane było ze środków publicznych. Drugą rzeczą o którą wnioskowano było uregulowanie lekcji religii w szkołach - tutaj także nie chciano, by lekcje były opłacane ze środków publicznych.

Trzeci postulat mówił zaś o tym, że nie powinny istnieć komisje rządowo-kościelne, których uczestnicy są ze sobą ściśle powiązani, a stworzenie komisji, w których zasiądą zarówno przedstawiciele rządu, kościoła, ale też organizacji pozarządowych i innych związków wyznaniowych.

O 12:29 rozpoczęto prace nad projektem.

- Nie widzę powodów, abyśmy się w ogóle zajmowali tą sprawą. Państwo załączyli 57 tysięcy podpisów pod tą petycją, a właściwie projektem ustawy. I oczywiście mają prawo pod warunkiem, że zbiorą 100 tysięcy podpisów i złożą taką ustawę jako projekt obywatelski do Sejmu. Natomiast złożenie petycji jest żądaniem, aby to nasza komisja złożyła taki projekt ustawy. Otóż ja nie widzę takiej potrzeby. - uzasadnił swoją decyzję wiceprzewodniczący komisji Andrzej Smirnow z PiS-u.

Podpisy zostaną zebrane ponownie. Wnioskodawcy są oburzeni

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

O 12:33 było już po wszystkim. Dariusz Joński z Inicjatywy Polskiej powiedział, że potrzebne jest wznowienie dyskusji na temat oddzielenia państwa od kościoła. Sprawa ciągnie się już kilka lat, a postulaty są dość poważne i mają szanse na realizację.

- Bardzo szybko. Nawet nie było czytania naszego projektu. Dosłownie 5 minut na uwalenie prawie 60 tysięcy podpisów - mówił po wszystkim zawiedziony Rafał Lipski.

Sprawa jest tym bardziej dyskusyjna, że sejmowi prawnicy przeanalizowali projekt złożony do kancelarii i stwierdzili, że jest on jak najbardziej możliwy do przepracowania przez Komisję do spraw Petycji. Wnioskodawcy zapowiedzieli już, że zaczną zbierać podpisy od nowa i jeszcze raz złożą swój projekt do Sejmu

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agnieszka Radwańska miała operację plastyczną? Fani: "Co ona zrobiła z twarzą?!". Jej nowy wygląd was ZSZOKUJE!
  2. Jolanta Kwaśniewska na zdjęciu z młodości w długich włosach. To najpiękniejsza Pierwsza Dama w historii Polski. Ten widok zwali was z nóg!
  3. Wyjątkowa Polka nie żyje. Telewizja publiczna przekazała rozrywające serca rodaków wiadomości
  4. Szok w programie Jaworowicz. Policja przerwała nagranie i zatrzymała skazanego za pedofilię
  5. Fani serialu „Przyjaciółki” wstrząśnięci. Przerażająca katastrofa samolotu, na pokładzie uwielbiany bohater
  6. Polska spłynie, jasnowidz wzbudził strach. Jackowski przekazał Polakom okrutną treść wizji

Źródło: Newsweek

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News