We wtorek, kiedy obywatele skupieni byli głównie na przepychankach w Sejmie spowodowanych kontrowersjami wokół pomysłu PiS dotyczącego reformy sądownictwa, komisje polityki społecznej i rodziny oraz spraw zagranicznych zaakceptowały nietypowy  projekt ustawy dotyczący ratyfikacji specjalnej umowy między Polską i Izraelem. Ma ona dotyczyć wypłacania obywatelom drugiego z państw emerytury za czas, który przepracowali w naszym kraju.

– Osoby zamieszkałe w Izraelu, które uzyskały prawo do polskich emerytur i rent z tytułu niezdolności do pracy, czy też rent rodzinnych, nie mogą ich otrzymywać w miejscu zamieszkania, gdyż polskie ustawodawstwo w takim przypadku przewiduje wypłatę tych świadczeń tylko na terenie RP – powiedziała na temat dotychczasowej sytuacji wiceminister MSZ Renata Szczęch.

Dlatego właśnie państwa podpiszą prawdopodobnie nietypową umowę, dzięki której Polacy pracujący w Izraelu także otrzymają od tego kraju należne świadczenia.

Według wiceminister Szczęch pomysł ten zapewni poprawę stosunków gospodarczych oraz pogłębi współpracę na wielu innych płaszczyznach pomiędzy rządami. Dodała także, że umowa ma być odpowiedzią na istotne „oczekiwania społeczne”, z których zdaje sobie sprawę.

Zobacz również