Wiemy, ile naprawdę zarabiają posłowie w Sejmie. Zwykli Polacy mogą tylko pomarzyć

Wiemy, ile naprawdę zarabiają posłowie w Sejmie. Zwykli Polacy mogą tylko pomarzyć Źródło: Flickr/Sejm RP

Sejm już niedługo będzie miał nowych posłów. Wybory parlamentarne zbliżają się bowiem wielkimi krokami. Okazuje się, że bycie posłem jest bardzo opłacalne. Pensje parlamentarzystów zwalają z nóg. Wiele osób chciałoby tyle zarabiać.

Sejm już 13 października będzie miał nowych posłów. Partie prześcigają się w obietnicach wyborczych, aby jak najwięcej osób z ich ugrupowania mogło wejść do parlamentu. Nic dziwnego, bo praca posła jest bardzo opłacalna. To nie tylko czysta pensja, ale także wiele dodatków, dzięki którym każdy deputowany, ma naprawdę wysoką wypłatę. Taka kwota na pewno ucieszyłaby wielu normalnie pracujących Polaków.

Sejm to opłacalne miejsce pracy 

Posłowie naprawdę powinni cieszyć się ze swojej pracy. Takie dodatki do pensji chciałby mieć każdy. Okazuje się, że posłowie mogą liczyć nie tylko na uposażenie oraz dietę, ale także na dodatki funkcyjne czy preferencyjne pożyczki. Zarobki posłów reguluje ustawa z 9 maja 1996 roku o wykonaniu mandatu posła i senatora.

W 2019 roku sama dieta parlamentarna wynosiła 2505,20 zł brutto. Są to środki finansowe, które mają pokryć wydatki deputowanego związane z wykonywaniem mandatu na terenie kraju. Warto dodać, że dieta parlamentarna jest również wolna od podatku. Aktualnie, kwota zwolniona z PIT to 2800,00 zł. Poseł nie martwi się również kosztami podróży. Deputowani podróżują za darmo wszystkimi środkami transportu, w tym także korzystają z krajowego przewozu lotniczego. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

Parlamentarzyści mogą otrzymywać również dodatki funkcyjne. Jeżeli parlamentarzysta przewodniczy jednej z sejmowych komisji śledczych, może liczyć na dodatkowe 20 procent uposażenia. W dalszej kolejności, wiceprzewodniczący otrzymuje 15 procent, a przewodniczący podkomisji stałej 10 procent. 

Dodatkowo posłowie co miesiąc otrzymują zryczałtowaną kwotę na prowadzenie swoich biur. W 2019 roku była to kwota 14 200 zł.

Dzisiaj grzeje: 1. Uwielbiana gwiazda przez lata ukrywała straszliwą chorobę. Ślady na ciele zasłaniała makijażem, teraz choroba zaatakowała jej twarz [ZDJĘCIA]
2. Nagłe dźwięki z głębi kościoła przerwały ślub. Narzeczony stał jak wryty, panna młoda momentalnie odwróciła się od ołtarza

Według informacji z Kancelarii Sejmu, wysokość uposażenia poselskiego to 80 procent wynagrodzenia podsekretarza stanu. W obecnym roku wynagrodzenie poselskie opiewało na kwotę 8016,70 zł brutto. Wielu Polaków niestety może tylko pomarzyć o takich zarobkach. Posłowie nie powinni mieć zatem żadnych powodów do narzekań.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Potrzebujesz gotówki? Istnieją dwa banalne sposoby, żeby szybko ją zdobyć
  2. OBRZYDLIWE znalezisko w karkówce. Prawda wywołuje mdłości
  3. Panna młoda zmarła dwa tygodnie przed ślubem. Po jej śmierci narzeczony znalazł w jej telefonie jedno zdjęcie
  4. Zadźgał żonę. Podał powód, opisuje go jedno słowo
  5. Elżbieta II ukrywała chorobę. Wszystko wyszło na jaw, gdy kamery uchwyciły posiniaczone dłonie królowej
  6. Zaszczekał i ocalił rodzinę. Sam nie przeżył, pies bohater

Źródło: radiozet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News