Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych posłów w Polsce, nagle zniknął. Odsiaduje wyrok 10 lat więzienia

Był jednym z najbardziej rozpoznawalnych posłów w Polsce, nagle zniknął. Odsiaduje wyrok 10 lat więzienia Źródło: East News Jan Bielecki

Sejm przed laty był miejscem pracy jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich posłów. Roman Kotliński był aktywny zawodowo w latach 2011–2015. Później niespodziewanie zniknął ze sceny politycznej. Nie bez przyczyny. Redaktor naczelny tygodnika "Fakty i Mity" odsiaduje wyrok dziesięcioletniego pozbawienia wolności.

W latach dziewięćdziesiątych Roman Kotliński przyjął święcenia kapłańskie i został inkardynowany do archidiecezji łódzkiej. Był wikarym w parafiach Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ruścu, Zesłania Ducha Świętego w Aleksandrowie Łódzkim i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Ozorkowie. Przed pięcioma laty został pozbawiony stanu kapłańskiego wraz ze zwolnieniem go od celibatu i wszystkich zobowiązań wynikających ze święceń. Decyzja ta nadeszła dość późno - mężczyzna był wówczas żonaty od dziewięciu lat. Przez lata mieszkał w Kanadzie, gdzie prowadził firmę. Jego autobiografia pt. "Byłem księdzem" biła rekordy popularności.

Sejm: Jeden z posłów odsiaduje wyrok

Roman Kotliński deklarował poglądy antyklerykalne i lewicowe. Założył stowarzyszenie, którego misją była pomoc osobom pokrzywdzonym przez księży. Instytucja nigdy nie rozpoczęła jednak oficjalnej działalności. Przez kilka lat był aktywnym działaczem partii Sojusz Lewicy Demokratycznej. Zainicjował także powstanie Antyklerykalnej Partii Postępu "Racja", w której pełnił funkcję przewodniczącego, a następnie honorowego członka. Przed dziewięcioma laty wystartował wyborach do sejmu z pierwszego miejsca listy komitet wyborczego Ruch Palikota, otrzymując 17 720 głosów. Tym samym został pierwszym duchownym, który zaistniał jako parlamentarzysta.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Kiedy Instytut Pamięci Narodowej opublikował wykaz osób publicznych współpracujących z SB, w mediach zawrzało. Roman Kotliński konsekwentnie zaprzeczał doniesieniom IPN, co stało się przyczyną pozostawieniu sprawy bez dalszego biegu. Po przekształcenia Ruchu Palikota, został posłem partii Twój Ruch, którą opuścił w 2014 roku. Pod koniec kariery politycznej założył koło poselskie Bezpieczeństwo i Gospodarka. Nigdy później nie ubiegał się o reelekcję. Wkrótce stał się bohaterem wielkiej afery.

Dzisiaj grzeje: 1. Polskie matki z dnia na dzień stracą tysiące złotych. Nie da się ich odzyskać
 2. GIS ostrzega. Na polskich ulicach pojawił się nowy, ekstremalnie niebezpieczny dopalacz

Roman Kotliński został aresztowany w lutym 2016 roku. Były poseł usłyszał bardzo poważne zarzuty. Łódzka Prokuratura oskarżyła go między innymi o podżeganie do zabójstwa byłej żony. Od 2010 roku miał nieprzerwanie nakłaniać do tego czynu Bartłomieja K. Mężczyzna usłyszał także zarzut przestępstwa związanego z nieuczciwym zarządzaniem firmą Błaja News, której był udziałowcem. Według organów ścigania naraził przedsiębiorstwo na szkody opiewające na kwotę 1,2 miliona złotych. Sąd Okręgowy w Łodzi skazał polityka na karę dziesięciu lat pozbawienia wolności. Wydano mu też zakaz pełnienia funkcji kierowniczych przez siedem lat. Roman Kotliński został również zobowiązany do wypłacenia odszkodowań na rzecz byłej żony, firmy, którą zarządzał oraz towarzystw ubezpieczeniowych. Wyrok był nieprawomocny.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tragiczna wiadomość z samego rana. Ulubieniec fanów przegrał z nowotworem, pozostawił trójkę małych dzieci i żonę
  2. Zamówienie Maryli Rodowicz rozłożyło panią z mięsnego na łopatki. Zadała tylko jedno pytanie
  3. Właśnie przyjęto nowe świadczenie. Od 2,4 tys. zł w górę
  4. Ostatnie słowa Ani Przybylskiej tuż przed śmiercią mogą przerazić. Trudno powstrzymać smutek
  5. Dramatyczne doniesienia o kultowym Arnie z 13 posterunku. Ma nawrót choroby, nie radzi sobie
  6. Syn Małgorzaty Rozenek nie miał mieć na imię Henryk, nie zgadniecie. Gwiazda w ostatniej chwili się rozmyśliła

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News