PKW podała wyniki frekwencji w rozbiciu na województwa. Liczby zaskakują

PKW podała wyniki frekwencji w rozbiciu na województwa. Liczby zaskakują Źródło: Flickr/Sejm RP

Sejm czekają zmiany równie liczne, co Polacy dążący do urn. PKW chwali się pierwszymi wynikami dotyczącymi frekwencji w wyborach parlamentarnych w poszczególnych województwach. Wyniki budzą podziw, ale i zaskoczenie. To może być rekordowy rok.

Sejm już wkrótce może być obsadzony wieloma nowymi twarzami. To, ile czeka go zmian, w dużej mierze zależy od tego, ilu Polaków zdecydowało się skorzystać ze wspaniałej, słonecznej pogody i udało się do urn. Pierwsze, oficjalne informacje dotyczące frekwencji w wyborach parlamentarnych podane przez PKW niejednego zadziwią. Możliwe, że to będzie rekordowy rok.

Sejm może zmienić się nie do poznania?

Informacje dotyczące frekwencji, które zaserwowało PKW podzielone są według poszczególnych województw. Wiadomo już, który region głosował najchętniej, a który nie podjął rękawicy. Najbardziej ogólna statystyka, to jest frekwencja wyborcza na cały kraj, to bardzo wysokie 45,94 proc.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jeżeli chodzi o województwa, najwyższą frekwencją może się pochwalić województwo mazowieckie. Prawdopodobnie zawdzięcza to Warszawie, która w tym roku pobiła wszystkie rekordy. Na godzinę 17:00 frekwencja w województwie mazowieckim wynosiła 49,59 proc. 

Drugie miejsce w kategorii zajęło województwo małopolskie z wynikiem 47,98 proc., a trzecie miejsce na podium zajęło województwo pomorskie, gdzie do urn wybrało się 47,26 proc. osób uprawnionych do głosowania.

Są też miejsca z zaskakująco niską frekwencją

PKW ujawniło również dane dotyczące najniższej frekwencji w województwach. Tutaj prym wiedzie województwo opolskie, gdzie głosowało zaledwie 39,54 proc. osób uprawnionych do głosowania. Jak na polskie standardy to wciąż jest wysoki wynik, jednak najniższy w zestawieniu województw. Drugim województwem z najniższą frekwencją jest województwo warmińsko-mazurskie - 41,65 proc., a trzecie miejsce na tej niechlubnej liście zajmuje województwo lubuskie z frekwencją na poziomie 42,55 proc.

Dzisiaj grzeje: 1. Córka obawiała się, że ktoś znęca się nad jej matką. Zainstalowała ukrytą kamerę i przeżyła szok
2. Wielka miłość Foremniak nie żyje. Wspomnienia gwiazdy wróciły przez syna Darii Trafankowskiej, którą też zabrała nagła śmierć

Warto przypomnieć sobie, że w 2015 roku w wyborach ogólna frekwencja wynosiła zaledwie 38,97 proc., co oznacza, że w tym roku nawet najmniej aktywne wyborczo województwo może pochwalić się większą frekwencją. Pokazuje to, że Polacy postanowili wziąć sprawy we własne ręce i poczuli ciężar obowiązku obywatelskiego - widać to również w lokalach wyborczych poza granicami kraju, gdzie głosują emigranci oraz podróżnicy. Chociaż stamtąd nie ma informacji o frekwencji, wiadomo, że do głosowania zarejestrowało się wyjątkowo wielu Polaków.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zapłacisz nawet 1 mln złotych kary. Wystarczy tylko JEDEN wpis
  2. Matka weszła do sypialni córki i prawie zemdlała. Natychmiast zadzwoniła po policję
  3. Wiele razy gwałcił córkę, ma z nią 6 dzieci. "Najbardziej odrażająca zbrodnia, z jaką miałem do czynienia”
  4. Kościół czeka wielka rewolucja? Chodzi o zniesienie celibatu, papież Franciszek zadecyduje
  5. Była kochanka księcia Karola wyjawiła mało znane sekrety. Wiadomo, w jaki sposób ukrywała się przed księżną Dianą

źródło: wp

Następny artykuł