Sejm wybrał marszałka. "Wiem, że dasz radę utrzymać nas tu wszystkich w ryzach"

Sejm wybrał marszałka. "Wiem, że dasz radę utrzymać nas tu wszystkich w ryzach" Źródło: Flickr/Sejm RP

Sejm już po pierwszych obradach nowej kadencji. Poprowadził je wskazany przez przez prezydenta RP marszałek senior, Antoni Macierewicz. Teraz wybrano nowego marszałka Sejmu,

Sejm z ogromną przewagą głosów wybrał nowego marszałka sejmu. Choć wiadomo, że Prawo i Sprawiedliwość ma większość w sali obrad, to kandydata partii rządzącej poparła nawet część ugrupowań opozycyjnych. 

Sejm wybrał nowego marszałka. Decyzję poparła nawet część opozycji

Nowym marszałkiem sejmu została desygnowana przez Prawo i Sprawiedliwość Elżbieta Witek. Za jej kandydaturą zagłosowało 314 posłów, 134 się wstrzymało, a 11 zagłosowało przeciwko. Ciekawie wyglądają rozpisane głosy - "za" głosował cały klub PiS, PSL, oraz SLD, a także niezrzeszony Wojciech Galla. Przeciwko głosowali posłowie Konfederacji, a wstrzymali się od głosu politycy PO.

Nowa marszałek sejmu przyznała, że dla niej to wielki zaszczyt. Gdyby sami posłowie PiS zagłosowali i tak zostałaby wybrana, a tymczasem Elżbiecie Witek udało się uzyskać poparcie nawet części opozycji.

- Głosowali za mną także państwo z innych klubów. To ogromny zaszczyt [...] Chciałam podziękować panu marszałkowi seniorowi za sprawne przeprowadzenie pierwszej części naszych obrad - mówiła na swoim pierwszym przemówieniu.

Mocne słowa poparcia "Wiem, że dasz radę utrzymać nas tu wszystkich w ryzach"

Kandydatura Elżbiety Witek została przedstawiona przez Marzenę Machałek z PiS. Zaznaczyła, że ma już doświadczenie w pełnienie funkcji ministra spraw wewnętrznych, oraz jest posłem od 2005 roku. Według partii rządzącej to idealna kandydatka na marszałka.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Elżbieta Witek to pełnowymiarowy człowiek, wierna ideałom, zasadnicza. Wybitne zdolności organizacyjne wskazują jednoznacznie, że pani poseł Elżbieta Witek jest najlepszym kandydatem na marszałka Sejmu IX kadencji. Elu, wiem, że dasz radę utrzymać nas tu wszystkich w ryzach. Powodzenia, Elu - mówiła posłanka PiS. Sama Elżbieta Witek w przemówieniu zdawała się potwierdzać te zapowiedzi.

Dzisiaj grzeje: 1. Legendarna polska piosenkarka zmarła na glejaka. Wstrząsające słowa męża
2. Tysiące Polaków w żałobie, nie żyje legendarny muzyk. Jego utwory od lat inspirowały młodych wykonawców

- Każdy z nas jest inny, każdy z nas się różni, ale są sprawy, które powinny nas łączyć i myślę, że kiedy zdamy sobie sprawę z tego, że w 37-milionowym narodzie jest 460 takich, którzy decydują o najważniejszych sprawach dla waszej ojczyzny i dla waszych obywateli, to jest to naprawdę ogromne, ogromne wyróżnienie, że tutaj, w tej Izbie zasiadamy - zapowiadała nowo wybrana marszałek Sejmu.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Kierowcy mają czas tylko do 1 grudnia. Potem posypią się mandaty na 17 tys. zł
  2. Nagranie małej dziewczynki z wczorajszego marszu obiega internet. Wzbudza silne emocje
  3. Rodzice zaginionej Madeleine McCann otrzymali nagłą niepojętą wiadomość. Zatrzęsła ich życiem, teraz nie mogą się pozbierać
  4. Jako mała dziewczynka pojawiła się w kultowym "Od przedszkola do Opola". Dzisiaj wzdychają do niej tysiące mężczyzn, onieśmiela swoim pięknem
  5. Lekarze uznali, że kobieta nie przeżyła porodu. Mąż wyszeptał do niej 6 słów, wkrótce wszyscy zdębieli

Źródło: Polskie Radio

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News