Multisondaż Stanleya o wynikach nadchodzących wyborów. PiS zgarnie większość w Sejmie?

Multisondaż Stanleya o wynikach nadchodzących wyborów. PiS zgarnie większość w Sejmie?

Sejm i najprawdopodobniej zostanie zdominowany przez PiS. Tak twierdzi politolog, który przeprowadza badania wyważoną metodą mającą na celu interpretowanie nagłych zmian w tendencjach wyborczych. Jest spora szansa, że czekają nas kolejne cztery lata rządów partii Kaczyńskiego.

Sejm pozostanie w rękach PiSu - a tak przynajmniej twierdzi znamienity politolog, który zajął się szczegółową analizą danych z ostatnich sześciu miesięcy. Jako materiał do pracy posłużyło mu kilkadziesiąt sondaży przeprowadzonych przez ostatnie pół roku. Wyniki nie budzą wątpliwości - w październiku możemy spodziewać się większości PiSu w parlamencie.

Sejm dużo bardziej stabilny, niż mogło się zdawać

Ostatnio obiegła media wiadomość, jakoby poparcie dla PiSu dramatycznie zmalało. Niektórzy wynieśli z tego daleko idące wnioski, zakładając nawet, że w październiku partię rządzącą czeka druzgocząca porażka. Jednak zgodnie z multisondażem Bena Stanleya dla "Polityki" rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej.

Brytyjski politolog przygotował dla gazety model poparcia dla partii, który bierze poprawkę na  niespodziewane skoki i spadki poparcia. Tendencje te w większości są krótkotrwałe i nie mają większego wpływu na ostateczny wynik wyborów. 

Materiałem, nad którym pochylił się politolog Ben Stanley były wyniki różnych sondaży z ostatnich sześciu miesięcy. Łącznie było ich aż kilkadziesiąt. Zastosował do nich tzw. "prawo Twymana", które służy do precyzowania wyników badań opinii publicznej. Mówi ono, że "jeśli jakaś statystyka wygląda nadzwyczaj interesująco lub nietypowo, to prawdopodobnie jest błędna".

Do drastycznych zmian w sejmie raczej nie dojdzie

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Oznacza to, że drastyczne zmiany, które mieliśmy okazję obserwować na przestrzeni ostatnich kilku tygodni, raczej nie zaważą na ostatecznym rezultacie wyborów. Zgodnie z multisondażem Stanleya sytuacja na miesiąc przed wyborami wygląda następująco: PiS cieszy się 47-procentowym poparciem, Koalicja Obywatelska zdobyła 27 proc., a Lewica – 13 proc. Na granicy progu wyborczego oscylują PSL oraz partia Kukiz'15 z wynikiem 6 proc., oraz Konfederacja - 5 proc. 

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje aktor "Klanu", "M jak miłość" i "Na Wspólnej", ojciec prezenterki "Dzień Dobry TVN". Wielka strata
2. Mężczyzna szykował się do snu. To, co zobaczył w swoim łóżku, mrozi krew w żyłach. Cudem uniknął śmierci

Gdyby te wyniki stały się rzeczywistością, parta rządząca uzyskałaby aż 256 mandatów w Sejmie, co dałoby jej komfortową większość. KO musiałaby zadowolić się 129 miejscami - to aż o 37 miejsc mniej, niż cztery lata temu miały PO i Nowoczesna. PiS jest bardzo blisko samodzielnej większości. To nie są dobre wiadomości dla wyborców KO i pozostałych partii.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wiśniewski nie jest jedyny. Polskie gwiazdy w biznesie utopiły FORTUNĘ
  2. Roksana Węgiel zdradziła swój największy sekret. Uciekała z domu, szukało jej CAŁE Jasło. Rodzice byli przerażeni
  3. Kiedy ten noworodek się urodził, w ogóle nie wyglądał jak inne dzieci. Nawet własna matka się go panicznie bała
  4. Smutne wiadomości obiegły media, to wielka strata dla Polaków. Nie żyje Z. Szostak
  5. Ciężarna 19-latka została zbiorowo zgwałcona. Ojciec jej dziecka nie żyje

źródło: natemat

Następny artykuł