Wyrzucasz plastikowe butelki? Ogromny błąd, ministerstwo ci za nie zapłaci

Wyrzucasz plastikowe butelki? Ogromny błąd, ministerstwo ci za nie zapłaci Źródło: Pixabay.com/Mizianitka

Segregacja śmieci od lat jest ważnym elementem dbania o środowisko w wielu polskich domach. Ministerstwo Środowiska ciągle myśli, jak dodatkowo usprawnić ten system, aby jeszcze bardziej zadbać o dobro planety. Pokazuje najnowszy plan związany z plastikowymi butelkami.

Segregacja śmieci nabierze zupełnie nowego wymiaru. Kaucja za plastikową butelkę ma wynosić 10 groszy. Jest to niewielka kwota, ale minister środowiska Henryk Kowalczyk jest przekonany, że nawet takie drobne przekonają ludzi, aby odnieśli butelkę do skupu i odzyskać pieniądze. Planuje się utworzenie w Polsce setki specjalnych skupów plastików i automatów tak, aby każdy mógł skorzystać z tego rozwiązania.

Opłata za plastik

- To będzie kaucja, która zmobilizuje do selektywnej zbiórki, do zagospodarowania surowców wtórnych - powiedział w poniedziałkowym „Super Expressie” Henryk Kowalczyk, minister środowiska.

Następnie dodał, że kaucja będzie obejmować nie tylko plastikowe butelki, ale także każde inne plastikowe opakowania. Dzięki temu segregacja śmieci będzie łatwiejsza i o wiele bardziej efektywna.

- Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której to wprowadzający na rynek opakowania powinien płacić za ich utylizację i za ich zebranie - dodał. 

Z podobnych rozwiązań korzysta już niemalże cała Unia Europejska. W każdym większym miejscu są skupy plastiku bądź specjalne automaty. W Polsce jak do tej pory stanął tylko jeden taki automat. Znajduje się w Krakowie i za wrzucenie plastikowej butelki można otrzymać losowo 10 lub 20 groszy. Radni miasta są przekonani, że to zachęci ludzi do dbania o ekologię.

Segregacja śmieci może uratować ziemię

O tym, jak bardzo szkodliwy jest plastik, wiadomo od lat, jednak stosunkowo od niedawna podjęto walkę z nadmiarem tego surowca. Plastik nie jest zły, ale to, jak ludzie go wykorzystują - już tak. Z racji tego, że jest tanim materiałem, używa się go do produkcji milionów jednorazowych przedmiotów, które później wyrzuca się lekką ręką. Badania szacują, że niemal połowa wyprodukowanego plastiku trafia do kosza po jednym użyciu. 

Zaśmiecone są oceany, przez co cierpią zwierzęta, które w nim żyją. Około 100 tysięcy ssaków i ptaków umiera rocznie własnie przez plastik. 

Aby zapobiec katastrofie ekologicznej wystarczy, że przestaniemy produkować tak wiele plastikowych opakowań, a te które już istnieją, poddamy utylizacji. 

Źródło: Business Insider

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News