Starsi kibice nie mogą uwierzyć. Polski futbol w żałobie, legendarny sędzia nie żyje

Starsi kibice nie mogą uwierzyć. Polski futbol w żałobie, legendarny sędzia nie żyje Źródło: Pixabay - @DUOTONE_

Sędzia należy do szanowanych zawodów i ciąży na nim ogromna odpowiedzialność. Przed laty doczekaliśmy się pierwszego znanego arbitra należącego do czołówki. Dziś poznaliśmy smutne wiadomości na jego temat.

Sędzia ten przez wiele lat był uznawany za czołowego reprezentanta swojego zawodu, docenianego nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Doczekał się wielu wyróżnień ze strony zagranicznych oficjeli i był przez wiele lat uważany za pierwszego Polaka, któremu udało się dojść tak daleko w tym zawodzie. Przed laty wydawało się, że osiągnięcie takich sukcesów jest niemożliwe, jednak on pokazał, że warto walczyć o spełnianie swoich marzeń.

Dziś dowiedzieliśmy się o śmierci Alojzego Jarguza, jednego z pierwszych polskich sędziów piłkarskich, którzy zyskali uznanie poza granicami naszego kraju. Polak był pierwszym reprezentantem polskich arbitrów na największych turniejach, między innymi na mistrzostwach świata. Pamiętać go mogą przede wszystkim najstarsi kibice, którzy mogli mieć przyjemność obserwować jego pracę na polskich stadionach.

Znany sędzia zmarł drugiego dnia świąt

Alojzy Jarguz przyszedł na świat w 1934 roku w Rogoźnie. Do 1969 roku pozostawał zawodowym wojskowym, jednak potem zdecydował się na karierę sędziego piłkarskiego. Jego postępy zostały dostrzeżone przez piłkarskie władze, które szybko zaprosiły go do pracy przy spotkaniach polskiej najwyższej klasy rozgrywkowej. W latach 70. widzowie mogli oglądać jego pracę na polskich boiskach. 

Mężczyzna został dostrzeżony również przez międzynarodową federację piłki nożnej, czyli FIFA. Krótko po debiucie w polskiej lidze został sędzią międzynarodowym i pomagał przy prowadzeniu spotkań reprezentacji narodowych. Miał przyjemność pojechać na mistrzostwa świata w 1978 roku w Argentynie. Nigdy przedtem żaden polski sędzia nie prowadził spotkania na mundialu.

Zarówno w Argentynie, jak i cztery lata później - na mundialu w Hiszpanii, Jarguz sędziował jeden mecz w roli arbitra głównego i dwa jako sędzia liniowy. Na kolejne mecze Polaków w tej roli trzeba było czekać aż do momentu, gdy dobrze spisywać zaczął się Michał Listkiewicz. Jarguz cieszył się doskonałą renomą w naszym kraju, ale również poza jego granicami.

Sędzia Alojzy Jarguz nie żyje

W trakcie swojej bogatej kariery Alojzy Jarguz poprowadził ponad 1200 spotkań, co jest doskonałym wynikiem i dobrze pokazuje, jak wielkim szacunkiem cieszył się on w Polskim Związku Piłki Nożnej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

O jego śmierci poinformował dziś Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej. Ukazał się krótki komunikat o odejściu 85-letniego byłego arbitra, który w ostatnich latach był zaangażowany w pomaganie przy tworzeniu akademii Stomilu Olsztyn w Mikołajkach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Głuchoniemy mężczyzna ma kota. To, jak jego pupil się z nim komunikuje, jest niesamowite! Pospadacie z krzeseł - i wasze koty też!
  2. Jak mieszka Beata Tyszkiewicz? Takich warunków NIKT się po niej nie spodziewał. Jej córki wiedzą o tym?
  3. Tragiczne doniesienia, z chwili na chwilę coraz gorsze. Mnóstwo Polaków nie żyje, ogromna liczba wypadków drogowych
  4. Alicja Bachleda-Curuś ma nowego partnera. Trudno uwierzyć, kim jest wybranek jej serca
  5. Jutro mija ostateczny termin na złożenie wniosku. Wyższa emerytura dla 100 tysięcy osób
  6. Dopiero teraz przekonamy się jak wygląda prawdziwa nagła zmiana pogody. Nad Polskę nadciąga pył z Sahary

źródło: Piłka Nożna

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News