Schetyna: Będę się upierał, że to dla opozycji jest rzecz fundamentalna

Schetyna: Będę się upierał, że to dla opozycji jest rzecz fundamentalna Źródło:

To jeden z filarów demokracji parlamentarnej. Konstruktywne wotum nieufności złożone przez największą partię opozycyjną to jest coś ważnego i musi być racjonalnie uzasadnione. Ta nasza decyzja wynika z tego co zdarzyło się w Brukseli, czyli kompromitacji i głosowaniu wszystkich krajów Unii inaczej niż Polska.

Chcemy debaty, chcemy przedstawienia argumentów. To będzie poważna sprawa. PiS powinien się śmiać sam z siebie. To co stało się w Brukseli i w ostatnich miesiącach kompromituje liderów tej partii. Czy opozycja ma czekać do wyborów czy prowadzić debatę, zadawać pytania i twardo oceniać politykę rządu? Ja jestem zwolennikiem tej drugiej drogi.

Większość ma PiS? Ma, ale sam fakt, że Polacy widzą co się dzieje. Sondaże też pokazują, że ta większość to nie jest sprawa wieczna. Warto jest to robić, ponieważ to kwestia doświadczenia politycznego. Instytucja wotum jest bardzo ważna w demokracji parlamentarnej. Sporo rzeczy się dzieje w relacjach praworządności, walczymy o niezależność Trybunału i sędziowską.

Jest wiele złych rzeczy, które zdarzyły się w Polsce. To jest zobowiązanie opozycji, by o tym mówić. Jeśli ktoś w opozycji nie chce podejmować tego wyzwania, to jest jego decyzja. Będę się upierał, że to dla opozycji jest rzecz fundamentalna i najważniejsza. 

Jedynka, Polskie Radio

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News